MESİAD ve ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ, İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ


Bu haber 2018-03-23 08:08:23 eklenmiş

MESİAD ve ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ, İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Üniversiteler ile iş birliklerine bir yenisini ekleyen Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), Çağ Üniversitesi ile protokol imzaladı.

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ENGİN ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılım sağladığı toplantıda Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal AY, Çağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin BEDESTENCİ, Çağ Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Veli KÖROĞLU ile Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Murat KOÇ hazır bulundular.

MESİAD ve Çağ Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokolü ile öğrencilerin; eğitim ve iş hayatlarına yönelik katkıların sunulması, staj ve kariyere hazırlık süreçlerinde başarıyı yakalamalarının sağlanması, ayrıca istihdamlarına destek verilmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda iş birliği protokolü ile Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği üyelerinin, Çağ Üniversitesi öğrencilerine sektörler ve iş hayatını tanımaları, mesleki becerilerini artırmalarına yönelik mentorluk desteği vermesi amaçlanmaktadır.

Toplantıda; MESİAD ve Çağ Üniversitesi’ nin nitelikli iş gücü ve kent, bölge ekonomisinin güçlendirilmesine yönelik attıkları bu adımdan sonraki süreçte birlikte hareket edileceği vurgulandı.

YENİ MEZUNUNZNLAR HEMEN İŞ BULACAK
Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ve Çağ Üniversitesi, öğrencilerin eğitimlerinin yanında sahada da deneyim kazanmaları için işbirliği protokolü imzaladı. Ayrıca MESİAD üyesi iş insanları, bilgi ve tecrübelerini üniversitenin öğrencilerine aktaracak.
Nitelikli insan gücü ve yetişmiş meslek elemanlarının üretime katkısını sık sık dile getiren MESİAD, üniversite gençliğini heyecanlandıracak bir uygulamaya imza attı. MESİAD ve Çağ Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolü sayesinde, geleceğin üretim elemanları ve iş insanları daha fazla saha deneyimi edinecek. Mezun olan öğrencilerin bildiklerinin teorik bilgiyle sınırlı kalmaması için uygulamaya konulan program kapsamında, MESİD üyesi iş insanları deneyim, tecrübe ve bilgilerini öğrencilerle paylaşacak.
Çağ Üniversitesi’nde gerçekleşen imza törenine MESİAD yönetim kurulu üyeleri Bedrettin Gündeş, Ali Can, Mehmet Ali Akdemir ve Yiğit Gökşen ile Çağ Üniversitesi yetkilileri katıldı.
YENİ MEZUNLAR İŞ BULABİLECEK
İmza töreninde konuşan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Bizler iş insanları olarak öğrencilerimizi, sanayiye, tarıma, ticarete yönlendirmek ve iş yerlerimizde nasıl katkıda bulunabilirizi konuşmak istedik. Bu yüzden protokole imzala attık. Endüstri 4.0’ın gündemde olduğu bu günlerde öğrencilerimizin pratiklerini geliştirmek ve öğrencilerimize katkı sunmak, bilgilerimizi paylaşmak ve stajlarını daha iyi ortamlarda yapmaları için bu ortak girişimi başlattık” dedi.
PRATİK EĞİTİME DE ÖNEM VERİLMELİ
Engin, “Üniversite mezunları sanayiciye gittiği zaman ilk sorulan soru; ‘Tecrüben var mı?’ O da, ‘tecrübem yok yeni mezunum’ diyor. Öğrencilerimizi kendi işyerlerimizde eğitmezsek, pratik edinim vermezsek kimse işe almıyor. Yani bir kalfa bir üniversite mezununun önüne geçiyor. Mezunlarımızın bu dezavantajlı durumunu ortadan kaldırmak için MESİAD olarak her türlü yardımda bulunmaya hazırız. Ayrıca eğitim ve öğretimin pratiğe dönük olması lazım. Mezun olan bir mühendise beton nasıl yapılıyor diyoruz. Bilmiyorlar. Betonun ham maddesini bilmiyorlar. Onun için nasıl ki tıp fakültelerin 4 yıldan sonra 2 yıl uzmanlık eğitimi varsa, mühendisliklerde de en azından 1 yıl pratik eğitim olmalıdır. Biz de iş insanları olarak bu anlamda her zaman destek olmaya varız” ifadelerini kullandı.
“HAYATIN HER ALANINDA İŞBİRLİĞİ DÖNEMİNE GİRDİK”
Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay; “Bu işbirliği ile öğrencilerimizin daha iyi bir pratik oryantasyona tabi olacağını düşünüyoruz. Bu durumu, dönüşümün başlangıcı olarak görüyorum. Gerçekten eğitim alanında ciddi bir dönüşüme ihtiyacımız var. Olabilecek muhtemel dönüşümlerden biri bu üniversite-sanayi işbirliğidir. Ayrı ayrı performans göstermektense; hayatın her alanında işbirliği dönemine girdik. Ezbere dayalı eğitim sisteminin devri kapandı” ifadelerini kullandı.
Öte yandan MESİAD seçimlerinden önce üniversite-sanayi işbirliği vurgusu yapan Hasan Engin ve yönetimi bir projelerini daha hayata geçirmiş oldu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat