Baro Başkanı Av.Ali ER, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı


Bu haber 2018-04-06 14:07:46 eklenmiş

BARO BŞK. ER: “AVUKATLAR HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SESİ VE TEMİNATIDIR”

 

Mersin Barosu5 Nisan Avukatlar Günü’nü, Cumhuriyet Alanı’nda ve Baro Odası’nda düzenlenen törenle kutladı. Mersin Barosu’na kayıtlı yaklaşık 2000 avukatla birlikte, avukatlık mesleğini icra etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden “Avukatlar, vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğünün sesi ve teminatı, bağımsız yargılamanın en büyük güvencesidir” dedi.

 

 

Mersin Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü ilk olarak Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törenle kutladı. Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu’na kayıtlı avukatlar ve stj. avukatların katılımıyla Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Baro Başkanı Av. Ali Er’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayıp, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Daha sonra Baro Odası’nda avukatların katılımıyla gerçekleşen kutlamada basın açıklaması yapan Baro Bşk. Er, avukatların vatandaşların hak arama özgürlüğünün sesi, teminatı ve bağımsız yargılamanın en büyük güvencesi olduğunu söyledi.

 

Mersin Barosu’na kayıtlı yaklaşık 2000 avukatla birlikte avukatlık mesleğini icra etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Baro Bşk. Er, “Avukatlar, vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğünün sesi ve teminatı, bağımsız yargılamanın en büyük güvencesidir. Savunmanın temsilcisi avukatın olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde; hak ve adaletten, adil yargılanmadan, hukuk devletinden söz edilemez. İddia ve savunma makamlarını oluşturan taraflar arasında tam bir eşitliğin kurulması ve bu dengenin bütün yargılama aşamalarında sürdürülmesi gerekir. Adalet devletin temeli ise savunma da adaletin temelidir ve bunu sağlayan bağımsız avukatlardır” şeklinde konuştu.

 

“HİZMET ODAKLI ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Kutsal savunma mesleğini zor şartlar altında sürdüren avukatların işlerini kolaylaştıran, sorunlarını çözen çalışmalar yapmak baroların en önemli görevi olduğunu belirten Baro Bşk. Er, “Sizlerin teveccühü ile Mersin Barosu Başkanlığı’na seçildiğim günden bu yana, söz verdiğimiz gibi hizmet odaklı ve avukatlarımızın işlerini kolaylaştıran çalışmalar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Hukuk fakültesini yeni bitirmiş stajına başlayacak meslektaşlarımızdan, meslek üstatlarımızın en kıdemlisine varıncaya kadar her zaman onların yanlarında olma gayreti içerisinde olduk. Başkanlık makamına herkes rahatlıkla ulaşabildi ve samimiyetle kendisini ifade edebildi. Deyim yerinde ise herkese dokunduk. 

CMK da görev alan meslektaşlarımız için gece görev aracı ve personel tahsis ettik. Avukatlık ofisi konusunda desteğe ihtiyacı olan meslektaşlarımız için Mersin Barosu Avukatlık Ofisleri’ni açtık. Avukatlarımızın, Adliye binasına mesleğimizin onuruna yakışır bir şekilde giriş yapabilmesi için avukatlarımıza özel girişler oluşturduk.

Meslektaşlarımızın bilgiye daha rahat ulaşmaları ve çalışmalarını yapmaları için Adliye içerisinde yeni bir kütüphane açtık. Daha etkin ve daha iyi hizmet verebilmek için fiili mekânı bulunmayan Avukat Hakları Merkezi, Çocuk Hakları Merkezi, Basın Yayın, Uzlaştırma Merkezlerine yeni yerler tahsis ettik. Baromuza yeni hizmet birimleri kazandırdık.

İlçelerde yemin törenleri, seminerler ve tiyatro oyunları düzenleyerek ilçelerimizde görev yapan avukatlarımız ile bağlarımızı ve ilişkilerimizi hiç olmadığı kadar güçlendirdik. Stajyer avukatların hâkim ve savcı adayları gibi maaş alabilmeleri, vekâletnamelerin barolar tarafından düzenlenmesi, tapu devirlerinin avukatsız yapılmaması, KDV oranlarının düşürülmesi, davaların avukatlar aracılığıyla açılmasının zorunlu hale getirilmesi, emekli aylıklarının arttırılması, CMK ücretlerinin arttırılması, avukatların yeşil pasaport sahibi olabilmesi, Anamur ve Erdemli de Ağır ceza mahkemelerinin açılması gibi avukatlık mesleğinin önünü açacak, meslektaşlarımızı ve stajyer avukatlarımızı rahatlatacak yeni düzenlemeler yapılması için Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde gerekli her türlü girişimlerde bulunduk, bu başvurularımızı etkin bir şekilde takip ediyoruz.

Yine, il ve ilçelerimizde billboard, sosyal medya, tüm basın ve yayın kuruluşları vasıtasıyla vatandaşlarımızın hukuki işlerini avukatlar vasıtasıyla yapması konusunda oldukça ses getiren farkındalık çalışmaları başlattık ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda adeta seferber olduk. ‘Haklıyken haksız duruma düşme, avukatına danış’, ‘Avukatsız iş yapma, hak kaybına uğrama’ sloganı ile vatandaşlarımıza ulaşarak avukatın önemi konusunda bilinçlenmelerini sağladık. Söz verdiğimiz gibi hizmet odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Mesleki sorunlarımızın büyük ölçüde çözüme kavuşması, meslektaşlarımızın maddi sorunlar ve gelecek kaygıları altında ezilmeden, hak ettiği değeri ve itibarı görerek mesleğini onuruyla sürdürebilmeleri, meslektaşlarımızın birlik ve beraberlik, sağlık ve huzur içinde yaşamaları en büyük dileğimizdir.

Demokrasiye, insan haklarına, bağımsız yargıya, hukuk devletine olan inancımız doğrultusunda çalışma ve çabalarımızı sürdürürken, zor şartlarda mesleğini icra eden savunmanın onurlu temsilcileri saygıdeğer meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Baro Bşk. Av. Ali ER 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat