Hasan ENGİN;ERKEN SEÇİM VE EKONOMİ


Bu haber 2018-04-25 21:42:04 eklenmiş

 

Mesiad Başkanı Hasan ENGİN Erken seçimlerle ilgili açıklamada bulundu.

Bildiğiniz gibi 24 Haziran’ a erken seçim konulmasıyla seçim atmosferine girilmiş bulunulmaktadır. Ekonomide bulunan belirsizliğin ortadan kaldırılması ve sürecin uzamaması adına erken seçim kararını MESİAD olarak olumlu karşılamaktayız.

Hâlihazırda, büyüme rakamları ve çeşitli destek paketlerine rağmen ekonomimiz yavaşlama eğilimindedir. Bunun yanı sıra Küresel ekonomik konjonktür ve artan jeopolitik riskler nedeniyle finansal piyasalarda yaşanan negatif gelişmeler ekonomik güven endeksinin Nisan ayındaki düşüşün temel nedenini oluşturmaktadır. Çünkü yatırımcı, üretici ve tüketici önünü görmek ister. Ekonomide ve siyasette belirsizlik birikimlerin güvenli liman arayışına yol açar.

Bu bağlamda, erken seçim kararının başlıca 2 olumlu etkisi söz konusu olacaktır. Birincisi, normal seçim takvimine göre seçim ekonomisi yapma durumunun ortadan kalkması nedeniyle ekonomideki belirsizliklerin ve kırılganlıkların artma riski ortadan kalkacaktır. 2 ay sonra yapılacak seçimde, herhangi bir seçim ekonomisi uygulanması söz konusu olmayacaktır. İkinci olarak da, seçimler sonrasında ekonomik yapısal reformları uygulama süresine sahip bir iktidar iş başına gelecektir. Bu süre daha planlı ve uzun vadeli bir ekonomik programın uygulanmasına imkân sağlayacaktır.

Genel itibariyle, İş dünyası seçim isteğinden rahatsız olmaktadır. Çünkü seçim ekonomisi uygulamalarının istikrar programını sekteye uğratmasından korkulmaktadır. Seçim dönemlerinde, yeniden seçilebilme olasılığını maksimize etmek amacıyla, ekonomik ve politik avantajlar sağlamak üzere, ekonomiyi para ve maliye politikaları araçları ile uyararak, makroekonomik değişkenler üzerinde kısa ve uzun dönemde çevrimsel etkiler yaratılmaktadır. Yeniden seçilme temel motivasyonu ile hareket eden siyasal partiler, program ve hedeflerine uygun politikalar formüle etmek ve bunun sonucunda gösterdikleri yüksek performans ile seçim kazanmak yerine, seçimleri kazanmak için politika formüle etmektedirler.

Bu durumda, siyasal partiler sosyal fayda fonksiyonunu maksimize etmek yerine, oy fonksiyonunu maksimize etme güdüsü ile hareket etmektedirler. Buna göre iktidarlar da seçilebilme ihtimalini maksimize etmek amacıyla, para arzı, kamu harcamaları gibi para ve maliye politikası araçlarını kullanırlar. İşte, seçimler yaklaşırken uygulanan genişletici, seçimlerden sonra daraltıcı ekonomimi politikaların sonucu; enflâsyon, işsizlik ve büyüme oranı gibi makroekonomik değişkenlerde devresel salınımlar olur.

Kamu tercihi literatüründe ‘‘Politik Konjonktür Hareketleri” olarak adlandırılan bu seçim ekonomisi stratejisi uzun vadede toplam tasarruflar, toplam yatırımlar ve sonuçta milli ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur.

Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde, erken seçim kararı alınmasının seçim ekonomisi uygulaması ihtimalini son derece sınırlı tutması nedeniyle olumlu değerlendirildiğini tekraren belirtmek isterim.

 

Önümüzde bulunan seçim sürecinden iş dünyası olarak birbirimize destek vererek hep birlikte güvenle çıkılması ve geleceğe umutla bakılması amacıyla STK’lar olarak bizlerin de üzerimize düşen sorumlulukları almamız gerektiği inancındayım.

Sorumluluklarımızdan kaçabiliriz, ama kaçınmanın sonuçlarından kaçamayız. J.C.Stamp.

 

 

Hasan ENGİN / MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat