Bakan Elvan,Şubat 2018 döneminde net ilave istihdam 1 milyon 210 bin


Bu haber 2018-05-17 10:18:57 eklenmiş

Bakan Elvan, “ Şubat 2018 döneminde oluşturulan net ilave istihdam 1 milyon 210 bine ulaşmıştır”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türk ekonomisinin her dönem 1 milyonun üzerinde istihdam oluşturma potansiyelini sürdürdüğünü belirterek, "Uygulamaya koyduğumuz istihdam teşvikleri, artan ihracat, mal ve hizmet üretiminde görülen yükselişin de etkisi ile Şubat 2018 döneminde oluşturulan net ilave istihdam 1 milyon 210 bine ulaşmıştır" dedi.
İşgücü istatistiklerine göre 2018 yılı Şubat ayı verilerini değerlendiren Elvan, işsizlik oranının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2 puan azaldığını ve yüzde 10.6 olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Diğer taraftan mevsimsel düzeltilmiş verilere göre ise işsizliğin tek haneli seviyeleri koruyarak yüzde 9.8 olarak gerçekleştiğini belirten Elvan, "Ekonomimiz her dönem 1 milyonun üzerinde istihdam oluşturma potansiyelini sürdürmektedir. Uygulamaya koyduğumuz istihdam teşvikleri, artan ihracat, mal ve hizmet üretiminde görülen yükselişin de etkisiyle Şubat 2018 döneminde oluşturulan net ilave istihdam 1 milyon 210 bine ulaşmıştır" diye konuştu.
Ekonominin potansiyeli açısından önemli bir gösterge olan işgücüne katılım oranlarındaki artışların, 2018 yılında da devam ettiğine dikkat çeken Elvan, "Bir önceki yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranı 0.4 puan (665 bin kişi) artarak yüzde 52.2’ye yükselmiştir. Özellikle kadınların işgücüne katılım oranındaki (1 puan) artış güçlü bir şekilde devam etmektedir. Son dönemlerde gözlenen yüksek işgücüne katılım oranları ve daha yüksek oranda ilave istihdamın sağlanması, ekonomideki istihdam oluşturma kapasitesinin devam ettiğini göstermektedir" ifadelerini kullandı.
"İstihdamımız sadece nicelik olarak değil kapsayıcılık yönüyle de iyileşmeye devam etmekte"
Genç işsizlikte gerilemenin de devam ettiğini kaydeden Elvan, şöyle devam etti:
"Genç işsizlik, Şubat 2018 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 4.3 puan gerilemiş ve yüzde 19 olarak gerçekleşmiştir. İstihdamımızın sadece nicelik olarak değil kapsayıcılık yönüyle de iyileşmeye devam etmekte, bu bağlamda ekonomimizin işgücüne katılan genç nüfusumuzu istihdam etme kapasitesi artmaktadır. 2017 yılının ikinci yarısından itibaren sanayi istihdamında gözlenen pozitif katkı, diğer göstergelerde olduğu gibi 2018 yılında da sürmektedir. Bu gelişmeler, büyümenin kompozisyonuna dair olumlu işaretler vermektedir. Sanayi sektöründe istihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre 376 bin kişi artarken, hizmetler sektöründeki artışlar da sürmektedir. Hizmetler sektörü istihdamında 887 bin kişilik artış kaydedilmiştir."
2017 yılında gerçekleşen verilerin, ekonomide beklentilerin üzerinde bir performans sergilendiğini gösterdiğine işaret eden Elvan, 2018 yılında da Türkiye ekonomisinin, dünyada ve bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen emin adımlarla yoluna devam ettiğini, güçlü büyüme ve güçlü istihdam hedefini koruduğunu söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat