'İmar Barışı'nda Son Gün 31 Ekim

Halk arasında kaçak yapıların kayıt altına alınması“İmar Barışı” için süre daralıyor, hak sahiplerinin başvuruda geç kalmaması gerekiyor.
Bu haber 2018-09-28 00:40:29 eklenmiş
"İmar Affı” fırsatından faydalanmak için başvuruların devam ediyor, süre 31 Ekim 2018 tarihinde sona eriyor,daralan süre nedeniyle başvuruların, kısa sürede yapılması önerlirken, kişilerin başvuru esnasında bilinçli okumalarında  büyük fayda göreceklerini belirtiliyor.
 
Yanlış Beyan İçin “Kişi Hakkında Suç Duyurusu” Söz Konusu
 
E-Devlet sistemi üzerinden, şifre ile girilerek bilgisayar ortamında yapılan başvuru hakkında detaylı görsel ve bilgilendirmeler, başvuru sürecinin başlamasıyla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlandı.
 Bakanlıkça yayınlanan başvuru kılavuzu ve “İmar Barışı” broşürleri sayesinde binlerce vatandaş bilgisayar ortamında başvurularını gerçekleştirebiliyor. Ancak, Yapılan yanlış başvuru işlemlerinden ötürü hak sahipleri çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken “yapının durumu”, “ölçüler” gibi hususların önemli olduğunu, “Yapı Kayıt Belgesi” alınırken kişinin beyanı esas olduğundan dolayı yapılan girişlerde yanlışlıklar olduğu tespit edilirse yapı kayıt belgesinin iptali, bankaya yapılan ödemenin geri alınamaması ve kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına kadar ilerleyeceği yönetmelikte belirtiliyor. Bu yüzden başvurunun doğru yapılması büyük önem arz etmektedir.
 
İmar Barışı (İmar Affı) Nedir, Neden Önemlidir
 
31 Aralık 2017 tarihi ve öncesine kadar yapılmış bina, depo, ev, ticarethane, sanayi, vb.. yapıları kapsayan, kaçak durumdaki yapıların yasallaşması amacıyla “İmar Affı”, “İmar Barışı” çıkartılmıştır. Diğer bir ifadeyle İmar Barışı “İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların imar sorunlarının çözülmesidir”.
 İmar Barışından faydalanmak için gerekli evrakların tamamlanarak, hak sahibinin e-devlet üzerinden başvurunun yapılması gerekmekte. Yapılan başvurunun ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayıyla ve harcın ödenmesi ilgili yapıya ait “Yapı Kayıt Belgesi” çıkmakta. Yine E-Devlet sistemi üzerinden çıktısı alınan, “Yapı Kayıt Belgesi” ile resmi işlemlerin birçoğu yapılabilir.
Ülke genelinde yaklaşık 13 Milyon kaçak yapının olduğu, uygulamaya konulan “İmar Affı” diğer adıyla “İmar Barışı”yla da yapı sahiplerine, beyan esaslı başvurusu ile “Yapı Kayıt Belgesi” verilmekte.
 
YAPI KAYIT BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Hak sahibinin yapması gereken işlemler sırasıyla şu şekilde;
- Başvuruyu yapacak olan hak sahibinin, e-devlet’e şifresiyle yapı fotoğrafı, belediyeden alınan ilgili bölgedeki rayiç bedeli girip başvuru yapılır.
- E-devlet sistemi üzerinden yapılan başvurunun ardından, başvuru esnasında belirtilen Telefon (GSM) numarasına, bankaya ödenmesi gereken harç tutarı ile başvuru numarası SMS gelmekte.
- Gelen SMS’deki tutarın ilgili bankaya ödenir.
- Son olarak ise yapılan bütün işlemlerin ardından, “Yapı Kayıt Belgesi” e-devlet üzerinden yayınlanarak, yine e-devlet şifresiyle girilip bilgisayar çıktısı alınır.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat