'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri'

ankara escort
Mersin Sondakika

'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri'

Atatürk'ün 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri' sözündeki her bir kelimenin, Ankara Anıtkabir’in yanındaki Yücetepe Mahallesi'nde sokak isimleri olarak verildiğini biliyor muydunuz?
Bu haber 2021-01-13 09:39:00 eklenmiş

Akdenize kıyısı bulunan illerde bu isimler niye cadde ve sokaklarda yaşatılmaz iken,Ankarada yaşatılır?

M.Kemal Atatürk.26 Ağustos'ta başlayan “Büyük Taarruz”  30 Ağustos zaferi ile taçlanmakta; Türk milleti bir mucize yaratarak dramatik, zor, acıl ve çileli günlerden sonra nihayet Akdeniz’le yeniden kucaklaşmaktadır… 

Gazi Mustafa Kemal Paşa, 30 Ağustos 1922’de sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ardından, 1 Eylül 1922’de Büyük Taarruz için Türk ulusunun kaderini değiştiren “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir! İleri!..” direktifi neden ilk akla gelen “Neden ‘Ege Denizi’ değil de ‘Akdeniz’i hedef göstermektedir?  

Çünkü bu muhteşem direktif, sadece müstevlileri denize dökmeyi amaçlayan askeri bir direktifi değil, aynı zamanda bir uygarlık projesi ile kendini aşmayı ifade etmektedir. 

 

Akdeniz, uygarlıkların, bilimin, tarihin, sanatın, edebiyatın, iktisadiyatın, dünya nimetlerinin, dünyada insandan yana ne kadar güzellik ve zenginlik varsa, o eşsiz güzelliklerin ve zenginliklerin denizidir. 


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat