Alata'da Kesin Korunacak Hassas Alan 83 Dekar,Ya Gerisi?

ankara escort
Mersin Sondakika

Alata'da Kesin Korunacak Hassas Alan 83 Dekar,Ya Gerisi?


Bu haber 2021-01-13 17:04:55 eklenmiş

Mersin Erdemli Atala yine gündem ve tartışma konusu oldu.Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen alan dışındaki kalan yerlerin ranta kurban mı ? gideceği kamuoyunda tartışma konusu oldu. Yetkililerin bu kapsam alanı dışında kalan diğer bölgelerde ne tür çalışma yapılacağı, yoksa diğer koruma alan dışında kalan yerlerin  imara açılıp en güzel bakire doğal sahil tarım alanın katledileceği gündeme geldi.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan deniz kaplumbağalarının üreme alanı, aynı zamanda endemik bitki türleri içinde koruma altında bulunan kum zambaklarına yaşam alanı sağlayan Mersin Erdemli Alata'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sit alanı ilan edilmesi, bilim insanları tarafından sevinçle karşılandı. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sınırları içinde yer alan “Alata kumsalı, Cumhurbaşkanın kararıyla kesin korunacak hassas alan ilan edildi.

Kesin korunacak hassas alan kapsamında 83 dekarlık bir bölge tanımlanmış oldu. Bu bölgenin kesin korunacak hassas alan olmasındaki en önemli sebep bu kumsallarda yıllardır çalışılan deniz kaplumbağaları ve kum zambaklarının neslinin tehlikede olan canlılar olması denildi.

Yaklaşık olarak 20 yıldan beri Alata Kumsalı deniz kaplumbağaları üreme alanı olarak tanımlanmıştı. Özellikle son dönemlerde bu bölgede kum zambaklarıyla birlikte bu canlının korunması için önemli adımlar atıldı. Cumhurbaşkanın kararıyla, 109. maddeyle bu kesin korunacak alanlar olarak tanımlanmış oldu”


ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat