Mersin Süs Bitkileri ve Fidancılık Kooperatif Başkanı Timuçin'den Çağrı
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

Mersin Sondakika

Mersin Süs Bitkileri ve Fidancılık Kooperatif Başkanı Timuçin'den Çağrı

Mersin Esnafına Sahip çıkacağız diyen Vahap başkan ve ekibine bizlerle iş birliktelikleri yapmalarını teklif ve ürün çeşitlerini görmelerini,şehirimizi hep birlikte güzelleştirmek isteğimizi sizler aracılığı ile tekrar ediyor,Yeni yılın sağlık Sıhaat ve güzellikler getirmesini istiyoruz.
Bu haber 2021-01-28 11:46:06 eklenmiş

Mersin Süs Bitkileri ve Fidancılık Kooperatif Başkanı Ahmet Timuçin ile yaptığımız röpertajda önemli konulara dikkat çekti.

Ahmet Timuçin "Süs bitkileri ve fidancılık sektörü doğal güzellik ve yeşil peyzaj şehir görselliği ve insanların Belediyeleri değerlendirmesinde dikkate değer bir öneme sahiptir.Sektörün ulusal tarım üretim peyzaj ekonomi değerine katkısı olup, bu değer iş istihdam ve ürünleri değerlendirmede sorunlar olduğunuda biliyoruz.Yan sanayi ürünlere ve ekonomiye katkısı bulunan sektörler, saksılar, toprak, kimyasal ürünler, tesisatçılık, iş makinaları, toptancılar, aracı kuruluşlar, çiçekçiler, peyzajcılar, yeşil alan bakımı, bahçecilik, kişisel tüketiciler ve belediyeler ile birbirine bağlantılı büyük bir kitleyi kapsadığını anımsatmak isterim.

Süs bitkileri ve fidancılığının kalbi; öyle ki, her sektörle bağlantılı atar.Üreticilerimizin çiftliklerin tarlalarında çiçek üretimi ve Pistoia şehir surları içinde artan meyve ihtiyacını karşılayacak bitkiler yetiştirmek üzere,Süs bitkileri fidancılığı, önceleri çok ürkek bir şekilde başlamış olsa da, Dünyada İtalyan Birliğinin kurulmasından (1861) hemen sonra Floransanın bu yeni krallığın başkenti olarak seçilmesiyle birlikte, şehri güzelleştirecek cadde ve parkların gerçekleştirilmesinde kullanılacak süs bitkilerine  ihtiyaç duyulması bu sektöre bir başlangıç ivmesi kazandırmıştır.Aslında, 1950ye dek, meyve bitkileri fidancılığı önemini sürdürmüş ancak 1970lerde süs bitkileri ihracatının giderek artışı ile, meyve bitkileri fidancılığı yerini nerdeyse tamamen süs bitkileri fidancılığına bırakmıştır.Bu nedenle bizlerde yerli üretime ağlık vererek sektörde var olma ekonomiye katkı şehirlere güzellik sunmaya mücadele ediyoruz.Pandemi süreci yaşanan sorun ve sıkıntıları ise her sektörde olduğu gibi bizim sektördeki meslektaşlarımızda yaşadılar.

Mersin çapındaki toplam süs ve fidanlık bitkileri üretiminin hepsini temsil eden arkadaşlarımızın üretim ve mücadelerimizle,Güzelliklere güzellik katmaya üretmeye devam ediyoruz.Ürünleri Pazarlama konusunda ise Kamu kurum ve kuruluşlar ,Belediyelerin desteğine özellikle park ve bahçe müdürlüklerinin doğru yerinde kararla yerli üretim ve esnaflarına sahip çıkmalarını istiyoruz.Bölgemiz dışındaki illerle rekabet edebilir düzeydeyiz.hatta tercih edilen bir kooperatif olduk.

Bu önemli sektörü temsil etmek ve farklı bölgesel menfaatler arasındaki diyaloğu güçlendirmek amacıyla Mersin'de Süs Bitkileri Fidancılığı Kooperatifimiz başarılı projelere imza atmaktadır.

Süs bitkiler ve Fidancılık Tarım Bölgesi oluşturulması OSB'lerin kurulması gerekliliğine inanıyoruz.Özellikle Belediyelerimizin bu konuda bizlere imar çalışmalarında alan tahsis etmeleri gerekliğine inanıyorum. Bu oluşumda sadece biz üretim yapanlar değil,Belediyeler,Ticaret Odaları, Üniversitesi ve bazı özel kişiler de yer alması gerekliliğine inanıyorum.Bu konuda Büyükşehir Belediye başkanımızla Park Bahçeler ve proje ekipleriyle ortak çalışmaya hazırız.Üreten biz Tüketen değerlendiren,şehiri güzelleştiren onlar olmalı,Şehirimizi bu yönüylede dünyaya açmamız gerekiyor.

Bu nedenle, Bölge yönetiminin istişare ve yerel fidancılık faaliyetlerini düzenleyici belediye, sağlık, kontrol vs. normlarına  uyum sağlanması  konularında kurumsal işlevleri bulunmasının yanı sıra, tarımsal gelişim projeleri veya farklı yerel politik projeler kapsamında sektörün ekonomik planlaması gibi görevleri de bulunmaktadır.  

Burada, park ve bahçeler için bitki üretimi, her türlü form, ebat ve renk vs. ihtiyacını karşılayacak olağanüstü tip ve çeşitlilikte taleplerini gerçekleştirebiliriz.Her Türlü iş birliğine hazırız.İşin çilesini özünü ve emeğini çeken bizleriz,Büyüklerimiz bizleri tercih etmeli ki şehire  bizlere katkı sunsunlar.

Bölgesel kentsel yeşil alanların donatılması, tarihi bahçelerin restorasyonu, botanik koleksiyonları, çevre koruma ve yeşil alanların yeniden kazanımı için gerek Akdenize özgü veya burada yetişen, gerekse Avrupa bahçelerinde kullanım amacıyla  karasal iklim bitkileri üretmekteyiz.Fiyatlarımız çok uygundur ve üretim ürünlerimizde garantilidir.

Tüm bunların gerçekleştirilmesi toprağın verimliliği, uygun iklim şartları, iyi kalitede suyun bulunması ve aynı zamanda, önceki kuşakların tecrübesini değerlendirmeyi ve bunu dinamik bir girişimcilikle bugüne uyarlamayı bilen  fidancıların zaman içinde olgunlaştırdıkları deneyim sayesinde olmuştur.Bu konularda zor günlerde  şartlarda bizlere desteğini esirgemeyeceğine inandığımız,Şehir büyükleri yöneticilerimize teşekkürler ediyroruz.

 

Süs bitkileri fidancılığı faaliyetlerini Çelik, aşı ve tohumdan üretilen genç bitkiler,Toprakta üretim,Saksıda üretim,Saksıda veya söküm bitkilerin ticari rötuşları,Bölge ve çevre kalitesi,Üretim prosesi kalitesi,Kalite standartları,Nihai ürün kalitesi,İleri teknoloji ile elde edilen üretim, yapı olarak sağlıklı ve uluslararası normların gerektirdiği en yüksek kalite şartlarına uygun bitkilerden  oluşturuyoruz.

 

Yaprak döken süs ağaçları,Yaprak döken çalılar,Koniferler,Sarmaşıklar ve diğer çalılar ,Güller,Palmiyeler,Süsgiler,Otsu ve çok yıllık bitkiler ,Asidik ortam seven bitkiler ,Su bitkileri,Topiary sanatı veya bitki heykelleri,Geleneksel söküm bitki üretimine saksıda bitki üretiminin eşlik etmesiyle, kullanım avantajları artmış ve yılın arzu edilen döneminde dikim yapabilme olanağı hepsini sunmaktayız.

Mersin Esnafına Sahip çıkacağız diyen Vahap başkan ve ekibine  bizlerle iş birliktelikleri yapmalarını teklif ve ürün çeşitlerini görmelerini,şehirimizi hep birlikte güzelleştirmek isteğimizi sizler aracılığı ile tekrar ediyor,Yeni yılın sağlık Sıhaat ve güzellikler getirmesini istiyorum" dedi.


ETİKETLER :
Diğer RÖPORTAJ haberleriYazarlar

Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat