CHP Alkım Sümer, Akkuyu Nükleer Santralinde inceleme yaptı.
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

Mersin Sondakika

CHP Alkım Sümer, Akkuyu Nükleer Santralinde inceleme yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Gençlik Kolları üyeleri, geçtiğimiz günlerde Akkuyu Nükleer Santral İnşaatı'nda gerçekleşen dinamit patlamaları nedeniyle, bölgede incelemelerde bulundular.
Bu haber 2021-01-28 22:28:34 eklenmiş

Mersin'de İnşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne yol açma çalışmaları sırasında kayaları kırmak için patlatılan dinamitlerin bölge halkını korkuttuğunu ve maddi anlamda da mağduriyet yarattığını belirten CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, "Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları üyeleri olarak, geçtiğimiz gün patlamaların yaşandığı Akkuyu Nükleer Santrali'nde bazı incelemelerde bulunduk ve mağduriyet yaşayan Büyükeceli halkını dinleyerek bilgi aldık" dedi.

Halkçı Liseliler İl Başkanı Çağdaş Güzel'in de katıldığı incelemelerde, patlamalar yüzünden birçok evin pencere ve kapılarının kırıldığını kaydeden Sümer, "Burada yaşayan vatandaşlarımız büyük bir korku yaşamış durumda. Nükleer Santral uğruna zaten bu bölgede doğaya verilen tahribat çok büyük boyutta. Durum böyleyken, yaşanan patlamalar nedeniyle buradaki insanların huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yok. Biz gençlik kolları olarak, mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın yanına geldik ve Onlardan bilgi aldık" dedi.

Bu santrallerin bir enerji ihtiyacından değil, rant ihtiyacından kaynaklandığını vurgulayan Sümer, "AKP iktidarda olduğu süre içerisinde Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına çevreyi ve sürdürülebilir bir yaşamı görmezlikten gelerek, rant projeleri üretmektedir. Bunlardan birisi de Akdeniz'deki en güzel koylardan biri olan Akkuyu'da yapılmaktadır.Ülkemizde ciddiyetsiz ve planlanamayan öngörüler ile bir Nükleer Enerji Santrali yapmak; doğayı ve bu doğada yaşayan canlıları, komşu ülkeleri ve topyekûn ülkemiz halkını ölüm ve zulüm macerasına sürüklemekten başka bir şey değildir"dedi.

Yetkililer tarafından, gerçekleşen patlamaların planlı olduğu yönündeki açıklamaların da gerçeklikten uzak olduğunu ifade eden Sümer, "Madem bu patlamalar planlıysa; çevreye vereceği zarar neden hesaplanmamış ve yöre halkına neden önceden bilgi verilmemiştir? Ayrıca, patlatmaların şiddetini tespit eden kişi ya da kişiler bu konuda liyakat sahibi midir? Bizler Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Gençlik Kolları ve kent hakkı savunucuları olarak; nükleer santrallerin üreteceği enerjinin, yaşamdan daha değerli olmadığını biliyoruz. Bütün karşı mücadele yollarını kullanarak, bu santrallerin yapımını engelleyeceğimizi ve direneceğimizi bir kez tekrar etmek isteriz" dedi.İlk seçimde iktidara geleceklerine de dikkat çeken Sümer, "İktidara geldiğimizde de vatandaşlarımızı; bu ülkede her şeyin para olmadığı, paradan çok daha değerli şeylerin olduğu gerçeğiyle tanıştıracağız" dedi.

Patlamanın şiddetiyle evlerinin camları ile kapılarının kırıldığını ve seraların zarar gördüğünü belirten yöre halkı, "Başından beri bu nükleer santralin buraya yapılmasına karşıyız. Bu konuda en çok mağdur olan bizleriz. Bu mağduriyetlerden sonuncusu, geçen gün yaşanan patlamadır. Biz sıkıntımızı dile getiriyoruz, ancak yetkililer bizi dinlemiyor bile. Kulaklarını, gözlerini ve vicdanlarını kapatarak, bu nükleer santrali herkese ve her şeye rağmen yapmaya karar vermişler" dediler.

 

Alkım Sümer CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı


ETİKETLER :
Diğer TEKNOLOJİ haberleriYazarlar

Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat