SS.Mezitli Sanayi Sitesi Kooperatifi Açıklaması
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

Mersin Sondakika

SS.Mezitli Sanayi Sitesi Kooperatifi Açıklaması

Oluşan tepkiler karşısında, 10 maddelik yazılı savunma yapan Başkan Önel’in açıklaması
Bu haber 2021-02-03 07:32:34 eklenmiş

Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Bünyamin Önel, sanayi sitesinin yapılacağı alanda daha önce Tarım Bakanlığınca alınan kararlara bahçe sahiplerinin karşı çıkmamalarının nedenini sordu!

Oluşan tepkiler karşısında, 10 maddelik yazılı savunma yapan Başkan Önel’in özetle açıklaması şöyle:

“KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YAPMAK İÇİN BELİRLENEN ALANIN GENEL ÖZELLİKLERİNDEN KISACA BAHSEDEYİM. BU ALAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDA 03.04.2017 TARİHİNDE ONAYLANAN ÇEVRE DÜZENİ PLANI REVİZYONUNDA, TARIM ALANINDAN ÇIKARILARAK, KENTSEL BİR FONKSİYON OLAN “ORGANİZE TARIM BÖLGESİ” OLARAK PLANLANMIŞTIR. BU KARARA HİÇ İTİRAZ EDİLMEMİŞTİR. BU DOĞRULTUDA YEREL İDARELER TARAFINDAN BU ALANIN 1/5000 VE 1/1000 PLANLARININ YAPIMI İÇİN TARIM İZİNLERİNE BAŞVURULMUŞ, MERSİN İLİ TOPRAK KORUMA KURULUNUN 11.08.2017 TARİH VE 2017/8 BU BÖLGE DİKİLİ TARIM ARAZİ OLARAK RAPORLANMIŞ, ANCAK 5403 SAYILI KANUNUN 14. MADDESİ UYARINCA TARIM DIŞI KULLANIM İZNİ VERİLMİŞTİR. TARIM DIŞI KULLANIM İZNİ KARARI 2018 YILI OCAK AYI İÇERİSİNDE TARIM BAKANLIĞINCA DA TASDİK EDİLMİŞTİR. DOLASIYLA BÖLGE HER NE KADAR FİİLİ OLARAK TARIM ALANI OLSA DA 2018 YILI OCAK AYINDAN İTİBAREN TARIM DIŞI KULLANIM İZİNLERİ ALINMIŞTIR. BU TARİHTE BİZİM BU ALANA İLİŞKİN SANAYİ KURMA TALEBİMİZ HENÜZ YOKTU BUNA DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM. TARIM DIŞI KULLANIM İZİNLERİ ALINDIKTAN SONRA BU BÖLGE 1/5000 VE 1/1000 İMAR PLANLARINDA, KENTSEL BİR FONKSİYON OLARAK “ORGANİZE TARIM BÖLGESİ” OLARAK PLANLANMIŞTIR. BU PLANLARA HİÇ İTİRAZ OLMAMIŞTIR. NEDİR ORGANİZE TARIM BÖLGESİ ? YANİ KENTİN İÇERİSİNE BÜYÜK HAYVAN ÇİTLİĞİ, AĞIR KOKU VE ÇEVRE KİRİLİLİĞİ OLAN MEYVE SUYU FABRİKALARI, SALÇA FABRİKASI, MEZBAHANE, ZEYTİN YAĞI KARA SUYU TESİSİ GİBİ AĞIR ÇEVRESEL SORUNLARI OLAN TESİSLERİN YAPILABİLECEĞİ ALANDIR. BİZ TARIM ALANINI DEĞİL, BÖYLESİ TESİSLERİN YAPILABİLECEĞİ AMA ÇEVREYE VE ÇEVRE HALKINA, MERSİNE, MEZİTLİYE HİÇ BİR KATKISI OLMAYACAK İMAR KARARLARI İÇEREN BİR ALANI, KENTE VE BÖLGEYE EKONOMİK KATKISI TARTIŞILMAZ OLAN KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YATIRIMINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTEDİK. ŞİMDİ SİZLERE SORUYORUM 2017 YILINDA VE 2018 YILINDA BU KARARLAR ALINIRKEN HANGİ BEKLENTİLERLE SES ÇIKARMADINIZ ?

YER BELİRLEME ÇALIŞMASINDAN SONRA, MEZİTLİ ESNAF VE SANATKARLAR ODASI İLE SS. MEZİTLİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KOOPERATİFİ, MEZİTLİ SANAYİ SİTESİ DERNEĞİNİN ORTAK BAŞVURUSU İLE MEZİTLİ BELEDİYESİNE GEREKLİ İŞLEMLERİ BAŞLATMAK ÜZERE TALEP DİLEKÇESİNİ İLETTİK. DAHA SONRA MEZİTLİ BELEDİYESİ, BÜYÜKŞEHİRE DOSYA SUNDU. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ 08.07.2019 TARİH VE 351 SAYILI KARAR İLE BU ALANIN ADANA-MERSİN 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANINDA, ORGANİZE TARIM BÖLGESİNDEN, KÜÇÜK SANAYİ ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN DEĞİŞİKLİK TALEBİNİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA İLETTİ. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI BU TALEBİ TEKNİK YÖNDEN DETAYLI OLARAK İNCELEDİKTEN SONRA UYGUN GÖRDÜ VE 2020 YILI OCAK AYINDA ONAYLADI. DAHA SONRA MERSİN İLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANINDA, 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANINDA VE 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE VE MEZİTLİ BELEDİYE MECLİSİNDE TÜM SİYASİ PARTİ GRUPLARININ DESTEĞİYLE OYBİRLİĞİYLE ONAYLANDI. BU YATIRIMIN “KAMU YARARI İÇERDİĞİ” HERKES TARAFINDAN BİLİNMESİ İLE BİRLİKTE, PLAN ONAMA SÜRECİ İLE EŞ ZAMANLI OLARAK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE BU DURUMA İLİŞKİN OYBİRLİĞİYLE BELEDİYE MECLİS KARARI ALINARAK TASDİK EDİLDİ. İMAR PLANLARINA İLİŞKİN EVRAK ÜSTÜNDEKİ SÜREÇ TAMAMLANDI.

BU ALANIN MÜLKİYET YAPISINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM. BU KONU ÇOK KONUŞULDU VE ÖNEMLİ BİR KONU. DSİ KANALLARINDAN SONRA KALAN, YAKLAŞIK 280 DÖNÜMLÜK BU ALANIN, 2017 YILINDA İMAR ÇALIŞMALARI YAPILDIĞI SÜREÇTE, YAKLAŞIK 150 DÖNÜM CİVARINDA MÜLKİYETİ HAZİNE ADINA KAYITLI ARAZİ, YAKLAŞIK 41 DÖNÜM ORMAN ARAZİSİNİN OLDUĞU, BU ARAZİLERİN YÖRE HALKI TARAFINDAN İŞGAL SURETİYLE KULLANILDIĞI O TARİH İTİBARİYLE KAYITLARDA MEVCUTTUR. GÜNÜMÜZDE YAPILAN İNCELEMEDE BU KİŞİLERİN BİR KISMININ 2/B MADDESİ KAPSAMINDA TAPULARINI ALDIĞI, 40 DÖNÜM HAZİNE ARAZİSİNİN İŞGALCİ ŞAHISLAR TARINDAN TAPULARININ ALINMADIĞI, 41 DÖNÜM ORMAN ARAZİSİNİN İŞGALCİLER TARAFINDAN HALEN KULLANILDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. BU ALANLARIN PARSEL NUMARALARI MEZİTLİ İLÇESİ DAVULTEPE MAHALLESİ 461 ADA 116, 118, 126, 129, 130, 132, 137, 143, 159, 168 PARSELLER İLE ORMAN VASIFLI 581 ADA 1 PARSEL OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR. ŞİMDİ ŞUNA DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM BU PARSELLER KİMLER TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ ? İTİRAZ EDENLER VE BÖLGE HALKINI YANLIŞ BİLGİLENDİREREK, BİLGİ KİRLİLİĞİ YAYANLAR VE BASINI BU DURUMU BİR ŞEKİLDE ALET EDENLER AYNI KİŞİLER MİDİR? BU SORUNLARIN ARAŞTIRILMASINI TALEP EDİYORUM.

BURADA AMACIMIZ, ALTINI ÇİZEREK BELİRTMEK İSTERİM Kİ, BİR KESİMİ MEMNUN EDERKEN, BİR KESİMİ MAĞDUR ETMEK DEĞİLDİR. BİZ TÜM VATANDAŞLARIMZIN ANAYASAL HAKKI OLAN MÜLKİYET HAKKINA SONUNA KADAR SAYGILIYIZ. BU PROJEYİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRÜRKEN BİZİM BİRLİKTE YOL YÜRÜMEK, ANLAŞMA YAPMAK, UZLAŞI SAĞLAMAK İSTEYEN HERKESE KAPIMIZ SONUNA KADAR AÇIKTIR. BU KONUDA HİÇ KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN. BUNU MERSİN KAMUOYUNUN VE ÖZELLİKLE DAVULTEPE HALKININ BİLMESİNİ İSTERİM.”


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleriYazarlar

Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat