Mezitli/Davultepe’de tarım arazisinin sanayi bölgesi işaretlenmesine tepki
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al

Mersin Sondakika

Mezitli/Davultepe’de tarım arazisinin sanayi bölgesi işaretlenmesine tepki

Mezitli/Davultepe’de tarım arazisinin sanayi bölgesi olarak işaretlenmesine tepki veren Parti İl Başkanları ve belediye meclis üyeleri, işaretlenen alanın birinci sınıf tarım arazisi olduğuna dikkat çekerek seçilen alanın yanlış olduğuna tepki gösterdi.
Bu haber 2021-02-08 05:56:55 eklenmiş

Mezitli/Davultepe’de tarım arazisinin sanayi bölgesi olarak işaretlenmesine tepki veren Parti İl Başkanları ve belediye meclis üyeleri,  işaretlenen alanın birinci sınıf tarım arazisi olduğuna dikkat çekerek seçilen alanın yanlış olduğuna tepki gösterdi.

“BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLECEKSE YAPILMASIN”

AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, “Burayla ilgili sanki böyle her şey AK Parti tarafından yapılıyor, iması var. Bizim bunu noktalamamız lazım” diyerek bu bölgenin Mezitli Belediyesi meclisinden akabinde Büyükşehir Belediye meclisinden geçtiğini hatırlattı. Ercik şöyle devam etti, “CHP’lisi, AK Partilisi, MHP’lisi, HDP’lisi herkes kabul etti. Ve zaten bu teklif bizden de gitmedi. Yazının içeriğini bilmiyorum ama bu yazı belediye tarafından yazıldı sonuçta. Burada gerçekten de denildiği gibi bir rant varsa, birilerine peşkeş çekiliyorsa hep birlikte karşı duralım. Burada zeytinlik varsa kanuna takılır bu. Bizim meclis üyeleri de buna evet demiş. Ama hayır diyen meclis üyesi yok ki zaten. Bahsedilen sanayi sitesi Mersin’e katkı sağlayacaksa yapılsın ama birilerine peşkeş çekilecekse yapılmasın.”

“RANT ALANINA DÖNÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

HDP Eş başkanı Gülbahar Şöfer, Mezitli Küçük Sanayi sitesi için kamulaştırılacak birinci sınıf tarım arazisinin toprak sahiplerine yeterli bilgilendirme yapılmadan ve ÇED raporu hazırlanmadan  ivedi olarak kamulaştırma talebiyle Mezitli Belediye ve Büyük Şehir Belediye Meclisine sunularak yangından mal kaçırır gibi karar altına alındığını ifade etti. Şöfer şöyle konuştu ;  “Bahsi geçen alanda meclis üyelerine bölgenin birinci sınıf tarım arazisi olduğu bilgisi gizlenerek, bölgenin çorak ve kırsal alan olduğu söylenerek bu bilginin aslında asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. Arazi sahipleri bahçelerini kamuoyuna göstererek yıllardır bu bahçelerden narenciye ticareti yaparak geçimlerini sağladıklarını ve bu bahsi geçen alanda 70 bin civarında meyve ağaçları olduğu arazi sahipleri tarafından ortaya koyuldu. Daha önceden 360 dönüm olarak belirlenen, daha sonra 36 dönüm ilave edilerek yaklaşık 400 dönümlük bir arazi bunu 37 dönüm hazine arazisi 41 dönüm orman arazisi yaklaşık 320 dönümü yöre halkının tapulu arazisidir”

“Rant devşirmekten bıkıp usanmayan AKP-MHP iktidarı icraatları döneminde Konya büyüklüğünde 4 milyon dönüm tarım alanını betonlaştırmıştır” diyen Eş başkanı Şöfer, Bu açgözlülerin bir gün beton yenilmeyeceğini anladıkları vakit geç olmuş olacak. Partimiz HDP hiç bir koşulda tarım arazisi vasfı taşıyan tek bir karış toprağın bile rant alanına dönüşmesine izin vermeyerek buna karşı gereken mücadeleyi sürdürecektir” diye konuştu.

“BU KADAR ACİL OLAN NEDİR?”

DEVA Partisi İl Başkanı Cenk Cenkçimenoğlu, ihtiyaç duyulması doğrultusunda sanayi sitelerinin kurulmasının herhangi bir sakıncası olmadığının altını çizerek, “Sanayi kökenli birisi olarak şunları söylemek istiyorum; Şehirde ihtiyaç olduğunda tabii ki küçük sanayi sitelerinin, sanayi bölgelerinin kurulması elbette elzem. Yani üretmeden yaşamamız mümkün değil. Ama yer seçimine elbette ki önem vermek gerekiyor. Şehirde zaten çok az yeşil alan kaldı, tarım arazilerimiz zaten heder oluyor. Bu nedenle seçilen yerin uygun olmadığını düşünüyorum. Çevreye daha az zarar verecek bir yerin bulunmasını öneriyorum. Yer seçimi yanlış yoksa sanayi sitelerine karşı değilim” dedi.

Bu konuda bütün STK’ların daha duyarlı olması gerektiğini söyleyen Başkan Cenkçimenoğlu, Mersin’in gündeminde olan Alata ile birlikte, tüm orman ve tarıma elverişli olan alanların bir şekilde başka amaçlarda kullanılmasının önünün açıldığını düşünüyorum Bu konuların üzerine gidilmesi gerekiyor. Mezitli Sanayi Sitesi yeni bir mesele değil. Yaklaşık 2 yıldır burayla uğraşılıyor. Neden başında insanlar bilgilendirilmiyor? İş son aşamaya gelindiğinde Cumhurbaşkanından imzalar çıkarılıyor?” diyerek  “bu kadar acil olan nedir?” diye sordu.

“HER KONU KENDİ UZMANLARIYLA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Ferruh Doğan, “Genel Başkanımız Mustafa Sarıgül’ün de söylemleriyle biz üretime çok büyük bir ağırlık vereceğiz ve özellikle üretim diyeceğiz. Ağır sanayiye, fabrikalara ağırlık vereceğiz. Her şehrimizde güçlü ciddi büyük firmalarımızın fabrikalarımızın olması gerekiyor. Konu Mersin olduğu için Mersin’in de çok güçlü sanayi siteleri olması gerekiyor. Biz her zaman şunu dile getiririz, ‘Mersin bir sanayi şehri olmalı, Mersin bir markalar şehri olmalı, üretim yapan fabrikalar şehri olmalı.’ Çünkü bir tarafımızda limanın olması dolayısıyla yurtdışına açılabilecek bir konumdayız” diyerek Mersin’in aynı zamanda bir tarım şehri olduğunun da altını çizdi.

Sanayinin elverişli arazilerde kullanılması, tarımın da tarıma elverişli arazilerde kullanılması gerektiğini söyleyen Başkan Doğan şöyle devam etti, “İklimi, denizi, güneşi, toprağı bizim her dönem ziraat ürünleri üretebileceğimiz arazilerimiz var.  Her konunun kendi uzmanlarıyla değerlendirilmesi adına özellikle sanayinin elverişli arazilerde kullanılması tarımın da tarıma elverişli arazilerde kullanılması bu şehirde ya da ülkede yapılacak olan istihdamın bu şekilde değerlenmesinin ürün kalitesini de arttıracağını düşünüyorum. Sanayinin tarıma elverişli olmayan düşük kaliteli topraklar üzerine sanayi sitesinin kurulması uygundur diye düşünürüm.”

 

“BAŞKA BİR ALAN KALMADI MI?”

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Dutar, “Pandemi sürecinde üretimin ön plana çıkmasını savunan bir hükümetin 400 dönümlük bir alana acil kamulaştırma kararıyla böyle bir alanı sanayi sitesi alanı yapılmasını doğru bulmuyoruz. Yani Mezitli’de başka bir alan kalmadı mı ki 400 dönümlük narenciye ağaçlarının olduğu alan acil olarak kamulaştırılıyor? Bu konuda kesinlikle yapılan bu uygulamanın yanlış olduğunu düşünüyoruz ve bir an önce de bu karadan dönülmesini gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle yerelde Mezitli Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı bir şey varsa bunu bir an önce yapması sonrasında Şehircilik Bakanlığı’nın yani yetkili herkesin bir an önce devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizler bununla ilgili ne yapılması gerekiliyorsa onu yapmaya hazırız. Bizler bir yatırama karşı değiliz” diyerek kullanıma elverişsiz bir alanın sanayi sitesi olarak işaretlemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

 

“KİMSENİN HAKKI YOK”

HDP Meclis Üyesi Bedriye Kuş, “Mersin bir narenciye ilidir. Mersin halkı özelde de Mersin’in birçok ilçeleri ve kırsal bölgelerinde yaşayan insanlar tarımla narenciyeyle geçimini sağlıyorlar ve çoğunlukla bu narenciyeler ithalatı ve ihracatı Mersin’de yapılmaktadır. Mersin narenciyesiyle bilinen bir şehirdir. Böyle bilinmesine rağmen bu tür arazileri ranta kurban etmemelidirler. Halkın malını gasp etmelerini anlamış değiliz, bu kabul edilir bir durum değildir.” ifadelerini kullandı. Geçmişte meclis gündemine geldiğini fakat kıraç arazisi olduğu söylendiğini belirten HDP’li Kuş, “Araştırmalarımızda bakıyoruz ki adı geçen yerin tamamıyla tarım arazisi ve binlerce narenciye ağaçlarının olduğunu, orda yaşayan insanlar bu narenciyeyle geçimlerini sağladıklarını görüyoruz. Bu binlerce ağacın kesilmesi o insanların mağdur olması demektir. Bu insanları mağdur etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

“TAVRIMIZ NETTİR”

“Birilerine rant sağlayacak, birilerinin cebini para dolduracak diye onca insanları mağdur etmeye kimsenin hakkı yok” diyen Kuş,  “Biz HDP meclis üyeleri olarak bu konudaki tutumumuz ve tavrımız nettir. Bizler doğa çevre ve ekolojiyi esas alan anlayışla yol yürüyoruz ve bu paradigmamızla da yol yürümeye devam edeceğiz. Bizler her yerde her zaman Mersin halkının menfaati ve çıkarı doğrultusunda hareket etmeye, sözümüzü söylemeye ve tutumumuzu ortaya koymaya devam edeceğiz. Bu tür katliamlara asla kimsenin suç ortağı olmayacağız,  bu suçu işleyenlerinde karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu tür kamulaştırma durumları maalesef iktidarın  yangından mal kaçırırcasına alelacele  gündeme getirmesinden şunu anlayabiliriz;  Türkiye’de  de yerelde de Mersin’de olduğu gibi  rant,  menfaat ve çıkar uğruna  yaptığı bilinmektedir...” diye konuştu.


ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleriYazarlar

Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat