Toroslara Artık,"TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ"
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Toroslara Artık,"TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ"

Toroslar'da Taş ocaklarının yayla turizmine, zeytin ağaçlarına, hayvancılığa ve yeraltı sularına zarar vereceğini belirten köylüler ve muhtarlar seslerini kamuoyuna duyurmaya çalıştılar.
Bu haber 2021-03-03 07:28:28 eklenmiş
Toroslar İlçesi Gözne Mahallesi’ne kurulmak istenen taş ocakları bölge halkını isyan ettirdi. Gözneyi Sevenler Derneği, Ayvagediği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYDER), Toros Yörükleri Derneği ile bölgedeki 8 mahallenin muhtarı ve yöre köylüleri Gözne'de bir araya gelerek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinde olan 4 taş ocağının kurulması ile doğa katliamı yaşanacağını savundu.
Taş ocaklarının yayla turizmine, zeytin ağaçlarına, hayvancılığa ve yeraltı sularına zarar vereceğini belirten vatandaşlar seslerini duyurmaya çalıştı. “Tarım alanlarını, meraları yok etmeyin”, “Doğanın temizliği, geleceğimizin temizliğidir”, “Mahallemize taş ocağı istemiyoruz”, “Temiz nefes almak istiyoruz” şeklinde pankart açan vatandaşlar ” Gözneliler taş sesi değil kuş sesi duymak istiyor!” diyerek tepkilerini dile getirdi.
Öte yandan faaliyete geçmesi durumunda bölgede önemli çevre sorunlarına yol açacağı ifade edilen 4 taş ocağının hangi kurum veya şirket tarafından işletileceği yönünde ise kesin bir isim bilgisinin olmadığı da vurgulanırken,köylüler alan kapatan firmalarınisimlerinide söylemekten çekinmediler.
HAYRETTİN ZENGİN: “GÖZNE HALKININ SUYU KESİLECEK”
Gözneyi Sevenler Derneği Başkanı Hayrettin Zengin, mahallelerine taş ocakları açılmasını istemediklerini ifade ederek bu konuda çaba sarf ettiklerini söyledi. Taş ocaklarının zararlarının yaz aylarında 150 binin üstünde nüfus hareketliliğinin yaşandığı yayla özelliği bulunan Gözne, Ayvagediği, Soğucak, Bekiralanı, Darısekisi’nden Evrenli’ye kadar görüleceğini ifade eden Zengin, “Burada illaki patlama olacaktır ve en ufak patlamadan Gözne halkının suyu kesilecektir. Zaten şu an mevcut olan taş ocağından dolayı sular kesik” dedi. Bu mahallelerde yaklaşık 45-50 Yörük vatandaşın keçisinin bulunduğu anlatan Zengin, “Mera sahası kalmadı, başka yerlerdeki taş ocağı açılmayan yerleri de vatandaşa özel ağaçlandırma bölgesi olarak tahsis etti. Davar güdecek yer kalmadı. Mahalle aralarında davarlarını otlatıyorlar. Burada taş ocağı açılacak yerlerde ayrıca zeytin ağaçları yok olacak, katran, andız ağaçları yok olacak. Andız pekmezi yapamayacağız, her taraf toz olacak. Şu an bile orada çalışma olunca toz geliyor” diye konuştu.
OSMAN KEPİR: “BÖLGEDEKİ TÜM EVLER ZARAR GÖRECEK”
Ayvagediği Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Kepir ise taş ocağı açılması durumunda bölgedeki tüm evlerin ve vatandaşlar zarar göreceğini söyledi. 10 tane köyün taş ocağından etkileneceğini anlatan Kepir, “Doğamıza sahip çıkmalı ve korumalıyız. Meralarımız kalmadı, hayvanlarımız rahat bir ortamda yetişemez olacak. Sesten, tozdan tüm herkes etkileneceği için taş ocağına ‘hayır’ diyoruz” ifadelerini kullandı.
ŞEVKET TAŞKIN: “ÇED RAPORUNDA BÖLGE HALKI HİÇE SAYILIYOR”
Gözne Mahalle Muhtarı Şevket Taşkın’da yaylalarının Mersin’in akciğeri olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
“Mersin’den Adana’dan insanlar buraya temiz hava almak için geliyor. Eskiden Karatepe dediğimiz yer şimdi Aktepe oldu. Burada bir taş ocağı vardı ve kapandı. O taş ocağından çıkan tozlar o tepedeki ağaçları kuruttu. Şimdi hiçbir ağaç kalmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır’ diyor. Ağaçlarında muhtarı var, ağaçların muhtarı da sedir ağaçlarıdır. Buradaki ağaçlar katledileceğine gitsinler orman olmayan sırf kaya olan yerlerin taşını kullansınlar” ifadelerini kullandı. ÇED Raporu alınırken bölge halkının bypass edildiğini savunan Taşkın, “ÇED raporunu Ankara’dan alıp geliyorlar ve taş ocağını açmaya çalışıyorlar. ÇED için 3 firmanın müracaat yaptığını duyduk ama kimsenin buraya gelip kuracaklarını söylediklerini duymadık. Bize hiç bilge veren yok.”
AYHAN GÜMELİ: “YÜKLÜ KAMYONLAR YOLLARIMIZI BOZUYOR”
Ayvagediği Muhtarı Ayhan Gümeli ise yüklü kamyonlar geçtiği için yollarının bozulduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Bunların hepsine engel olacağız, biz engel olmazsak bu kamyonlar bir gün çocuklarımıza zarar verecek. Biz bunlara fırsat vermeyeceğiz. Hayvan otlatacak yerimiz kalmadı, vatandaşın gidip piknik yapacağı yer kalmadı. İnsanlarımız üzerlerindeki tozla evine dönüyor.
ÜNAL ŞAHİN: İNSANLAR GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALIYOR
Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin ise taş ocağı yapılacak bölgenin meskûn mahal olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Buradan olağan üstü hallerde iş makinesi geçmesi lazım. Burada kendi kılıflarına uydurup iş makinelerinin geçebileceği cadde gibi sunmaya çalışıyorlar. Burada yaşamamızı imkânsızlaştırmaya çalışıyorlar ve insanlar göç etmek zorunda kalıyor. Buralar ıssızlaştırılıyor. Dolayısıyla buranın terk edilmesine ve doğal güzelliklerinin yok edilmesini istemiyoruz.”
 

ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat