YİNE TARIM ARAZİSİ,YİNE RANT KURBANI MI?
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

YİNE TARIM ARAZİSİ,YİNE RANT KURBANI MI?


Bu haber 2021-03-17 19:41:36 eklenmiş
CHP MECLİS ÜYELERİ TARIM ARAZİLERİ RANTA KURBAN EDİLMESİN...
Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Çiftlik Mahallesi 683 parselde yaklaşık 261.846 m2’lik, tarım arazisi Çevre Şehircilik Bakanlığınca, 28.02.2021 tarihinde plan değişikliği ile res’en onaylanmış ve plan Mersin Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce bir ay süre ile askıya çıkarılmıştır.
Onaylanan plana göre;Bu tarım arazisinin 101.987 m2 Toptan Ticaret Alanı (Galericiler Sitesi) 98.765 m2 Küçük Sanayi Sitesi inşaat alanına ayrıldığı belirtilmiştir.Bizler de meclis üyeleri Özgür EMİRE,Haşim TULUK, Abdurrahman YILDIZ, Ali DOĞANER ile birlikte, Kale köyündeki mutlak tarım arazilerinin bu rant kapsamına alınması ile ilgili Kale köylülerinin evlerine konuk olduk ve onlardan bin ah işittik. Aileler ranta dönüştürülen tarım arazileri içinde geçimlerini sağladıkları portakal, limon, zeytin, kayısı ve şeftali türlerinden oluşan 20.000 ağaç bulunduğunu, bu ağaç türlerinin kesilmesiyle kendilerinin büyük bir mağduriyet ile karşı karşıya kalacaklarını ifade ettiler.
Ne yazık ki Mersin'deki yeşil alanlarımız rant ekonomisi ile adeta talan edilmeye çalışılıyor. Gün geçmiyor ki yeni konular karşımıza çıkmasın
Nükleer Santral, Taşucu Tersanesi, Davultepe Küçük Sanayi Alanı, Balık Çiftlikleri, Polipropilen Tesisleri son olarak Mersin Limanı yollarımızı tahrip edip, havamızı kirletip, trafiğimizi felç edip, kaldırımlarımızı işgal etmesi yetmezmiş gibi, denizimize dolgu yapmak sureti ile alan büyütüyor.
Mersin Limanının genişletilme projesi Mersin'in can damarı haline gelen Ana Konteyner Limanı projesinin tozlu raflara kaldırılmasını amaçlamıştır.
Şimdi de kent merkezimize yakın, verimli tarım arazilerini dayatma ile Galericiler Sitesi ve Küçük Sanayi Sitesi alanına dönüştürülmesi ve kurban edilmesi kabul edilemez. Bu verimli araziler Kale köylülerinin geçim kaynağı durumundadır.
Merkezi idare, bir taraftan tarım arazilerini korumak üzere kararlar alıp projeler geliştirirken, Mersin Büyük Ova sınırları içindeki bu verimli arazileri ranta kurban etmekte olması bir çelişki değil mi ?
Mersinimizin, bu kadim ve bereketli toprakları; çıkar gruplarının, rant odaklarının ısrarcı tavırları uğruna betona gömülmek isteniyor.
Sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, yerel yönetimlerin, özel sektör temsilcilerinin ve bölge halkının görüşlerinin alınmadığı anlayışı asla kabul etmiyoruz.

ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat