Greta Thunberg’e KALE köyü cıvıl-cıvıl çocuklar ve tunç gibi yüreğiyle Ümmü hala
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Greta Thunberg’e KALE köyü cıvıl-cıvıl çocuklar ve tunç gibi yüreğiyle Ümmü hala


Bu haber 2021-03-20 04:19:01 eklenmiş

 

Bugün 19 Mart Cuma, İsveçli Greta Thunberg'in 2018'de başlattığı küresel gençlik iklim hareketi Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar) bugün için dünya genelinde eylem çağrısı yaptı. Bugün Küresel iklim grevinin yedincisi için bütün dünyada gençler, yurttaşlar meydanlara indiler ve “iklim krizinin yarattığı eşitsizlikler ve adaletsizliklere karşı ciddi önlemler alınması” için taleplerde bulundular. Maalesef ülkemizde bu çağrıyı yapabilen yurttaş sayısı yine çok azdı. Hem yaşanan iklim krizinin sebep ve sonuçları üzerine bilgi eksikliği, diğer yandan yaşanan sorunları, meydanlara çıkıp anlatmanın ülkemizde yarattığı risk katılımı oldukça sınırlı tuttu. Özellikle gençlerin iklim grevi vesilesiyle ilettikleri taleplerini bir cümle ile özetleyebiliriz. “Artık gereksiz detayları bir kenara bırakalım ve gerçekleri konuşalım. İklim krizini çözmek için koyulan hedeflere boş sözleri karıştırmayın ve harekete geçmek için ileri atılın. Çünkü gerçek liderler kriz zamanlarında belli olur. İklim krizi de yaşadığımız krizlerin en büyüğüdür!” 

Bizler de kentimizde her ne kadar iklim grevi odaklı bir eylem yapamasak ta, kentimizin yaşıyor olduğu ekolojik saldırılar için meydanlardaydık. Öncelikle Mersin limanının Atatürk parkına doğru genişletilmesi projesine karşı Atatürk parkında yurttaşlarla bir araya geldik. Mersin limanının parkı yutmasına, kentin ekolojik dengesini bozmaya dönük büyütülmesine, teneke konteyner manzarasına karşı olduğumuzun altını çizdik. Kalabalık bir yurttaş topluluğunun katıldığı eyleme Mersin’in duyarlı milletvekilleri de destek verdi. Yediden yetmişe bütün çevre gönüllüleri, kente bir çevre saldırısı olarak nitelenen büyütme faaliyetine tavrını net bir şekilde dile getirdik.

Gelelim başlıktaki selam meselesine;

Geçenlerde Kale Köyüne gittiğimizi, orada bulunan narenciye bahçelerinin Toki eliyle betona dönüştürülmek istendiğini yazmıştık. Bu çerçevede köylü kadınların genç yaşlı demeden topraklarına çocukları gibi sahip çıktıklarını ve kimseye topraklarını kaptırmayacaklarını anlatmıştık. Bu eylemin önderliğini yapan Ümmü halanın da vicdan sahibi yurttaşlara selamına aracılık etmiştik.

Bugün selamın yerine ulaştığını mutlulukla izledik. Yukarıda bahsettiğim liman eyleminden sonra, yeniden Kale köyüne ziyarete gittik. Köye vardığımızda Mersin Milletvekillerimiz Sayın Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır, Mezitli Belediye Başkanımız Sayın Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanımız Sayın Abdullah Özyiğit, muhtelif ilçelerimizin ve büyükşehir belediyemizin meclis üyeleri oturmuşlar kahveye, köylülerle gelişmeler üzerine sohbet ediyorlar. Demokratik bir meclis her yurttaş dilediğini söylüyor, vekillerimiz, belediye başkanlarımız fikirlerini beyan ediyor.

Derken sohbet bitirildi, Toki’nin beton kusmayı düşündüğü bahçelere doğru yola çıkıldı. Vardığımızda köyün kadınları ve çocukları çoktan bahçeler bölgesine gelmişlerdi. Başlarında yine Ümmü hala. Onlar karşıladılar heyeti, önce tanışıp hasbihâl ettiler. Ardından Ümmü hala başta olmak üzere köylü kadınlar ve çocuklar topraklarını Toki’ye kaptırmayacaklarını, buralara beton kusulmasına izin vermeyeceklerini söylediler. Ümmü hala canımızı veririz fakat topraklarımızı, bahçelemizi kimsenin betona çevirmesine izin vermeyiz dedi. Sekiz, on yaşlarında bir oğlan çocuğu belediye başkanlarının yanına gidip; başkanım niçin sürekli yeni alanlara bina yapıyorsunuz ki, bakın bir dolu eski ev var onları yıkıp yeni evler yapın, toplumun konut ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayın dedi. Bizim bahçelerimizi bozup yerine binalar dikmenizi istemiyoruz. Bir tek top sahası için buna müsaade ederiz ki onun da zaten yeri var sadece küçük bir çalışma ile bizim top oynayacağımız hale getirilebilir. Minik delikanlıyı dinleyince inanın Meclis üyeliğimden utandım. İlkokul talebesi çocuğun düşündüğü kendi geleceği olan bahçelerin korunması, gelecek nesillere gıda krizinin miras bırakılmaması önlemini bizler maalesef düşünemedik, düşünemiyoruz. Yıllardan bu yana bütün kentleri birinci sınıf tarım topraklarına kurduk ve hala bu saçma ısrarımızda devam ediyoruz. Halbuki ne kadar lüks ve büyük konutlarda yaşarsak yaşayalım, son konutumuz üç metre otuz santimetre karelik bir loca olacak.

Herkes söyleyeceğini söyledi, özellikle fotoğraf çektirmeye gelenler mebzul miktarda fotoğrafını çektirdi ardından arabalarına binip geldikleri yere geri döndüler. Ben de dalgın gidenleri seyrederken, bir traktör kornasıyla kendime geldim. Traktör yaklaştı yanımda durdu. “Ne durun enderde kuzum” dedi bir ses. Döndüm baktım Ümmü hala traktörü ile gelmiş eyleme. Römorka köyün kadınlarını, çocuklarını doldurmuş. Onları geri köye götürüyor. Köye gidiyorum dedim. Milletvekilleri gitti, belediye başkanları gitti, arabası olan herkes gitti. Geriye biz kaldık bizi de sen götür bari dedim. “Gel hura o zaman” dedi. Traktörün tekerlek üstünü eliyle işaret ederek. Baktım diğer tekerleğin üstünde de Ali Doğaner abimiz, selamlaştık oturdum. Çocuklar, kadınlar bağırıyor römorkta “köyümüze beton istemiyoruz” şeklinde. Yol boyunca kim duyduysa onların sesini gülümseyerek, alkışlayarak yanıt ve destek veriyor. O kadar sevindim ki, herhalde makam arabalarının yumuşak koltuklarını bu traktörün tekerlek üstüne değişmezdim.

Hasılı bir küresel iklim grevi günü bizim açımızdan böyle yaşandı. Sanırım bu günlerde yirmili yaşlarının başında olan, ilk kez insanları iklim grevine çağıran Greta Thunberg’e Kale köyünden cıvıl-cıvıl çocuklar ve tunç gibi yüreğiyle Ümmü hala el sallamış oldular.       

 

 

 

 

 

 

         

 

                                                                                                                                                                                         

 


ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat