Atatürk parkında liman genişleme projesinine tepkiler
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Atatürk parkında liman genişleme projesinine tepkiler


Bu haber 2021-03-20 04:21:47 eklenmiş
Gezegenimiz iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi pek çok sorunla karşı karşıyadır. Atmosfer ısınıyor ve iklim her geçen yıl değişiyor. Gezegendeki sekiz milyon türden bir milyonu kaybolma riski altındadır. Ormanlar ve okyanuslar kirleniyor ve yok ediliyor. Gezegenimizin havası suyu ve toprağı kirleniyor. Gelişmiş ülkeler iklim krizinin risklerini azaltmak ve kirletilen çevreyi temizlemek için Yeşil ve ormanlık alanlarını genişletme ve kirletici teknolojileri kullanmamaya ve aşırı tüketmemeğe karar vermiştir. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 25–30 m2 iken bu değer ülkemiz kentlerinde ortalama 1–9 m2 arasında değişmektedir. Kentin sağlıklı bir mekân olabilmesinin temel koşullarından biri kuşkusuz kentteki yeşil alanların büyüklüğüdür. Kentimizde, Dünyamızın ve Ülkemizin yaşadığı iklim krizine karşı riskleri azaltmak için yeşil alanlarımızı korumak ve genişletmek yerine rant uğruna yok edilmektedir. Bu anlamda Atatürk Parkını korumak yerine Bugün Mersinin Akciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan Atatürk Parkında liman genişleme projesi yapım çalışmaları başlatılmıştır. Atatürk parkında liman genişleme projesinin ÇED raporu Mersin halkından gizlenerek onaylanmıştır.
Atatürk Parkında yapılacak liman genişletme çalışmaları Atatürk Parkının tümünün MIP A.Ş tarafından işgal edileceği ve Atatürk Parkının tamamen konteynerlerle dolacağı açıktır. Yapılacak olan dolgu alanı bilimselliğe aykırı olup kent yaşamına ciddi zararlar vereceği açıktır. Mersin liman genişlemesi için yapılacak 176 bin m2' lik sahanın dolgu malzemesi, Mersin'e 19 km uzaklıktaki Çelebili köyünden taşınıp getirilecek ve Atatürk parkı önündeki denize dökülecektir. Dolgu alanı için kullanılacak 4 milyon 284 bin ton taş, taş ocağından Atatürk parkına 350 bin kamyonla taşınacağından trafik yükü ve hava kirliliği yaratacaktır. Ayrıca projenin yapılabilmesi için denizin dibinden çıkarılacak asbest hepimizi zehirleyecektir. Kentimize ve sağlığımıza çok ciddi zararlar verecek olan ve yapımı bilimsellikten uzak hukuksuz ve antidemokratik bir proje olan Atatürk Parkında liman genişleme projesinin hukuki süreci devam ederken ne yazıkki bugün temel atma töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacaktır. İhanet projesi kentimize iş aş sağlamayacak olup, MIP şirketine rant kazandıracaktır.
Mersinin simgesi olan Atatürk Parkı kentimizin akciğerleri olup, halkın sosyal olarak nefes aldığı bir alandır. Mersinde tarihten gelen ve bir değer olan Atatürk Parkı sürekli halkın kullanımında olmuştur. Liman genişleme çalışmaları Atatürk Parkınının halk tarafından kullanımını engelleyecektir. MIP liman genişleme çalışmalarını Atatürk Parkının dışında doğuya doğru genişletebilir veya yeni bir liman yapabilir. MIP nin bu seçenekleri var iken daha çok ran kazanma uğruna Atatürk Parkını yok etmesi kabul edilemez.
Atatürk Parkı Halkındır. Hukuksuz bir şekilde rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Mersin halkını Atatürk Parkına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

ETİKETLER :
Diğer MERSİN SON DAKİKA haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat