Abdurrahman Yıldız,"İnsu köyünde taş ocağı işletilemez"
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Abdurrahman Yıldız,"İnsu köyünde taş ocağı işletilemez"


Bu haber 2021-04-02 21:15:59 eklenmiş

Düşün Mersin’in yakasından,

Düşün köylerimizin, köylülerimizin yakasından.

Bugün Yenişehir ilçemize bağlı az sayıda köylerimizden biri olan İnsu’da idik.

Köyler zaten yıllardır üretimden alıkonulma kıskacında can çekişirken, üretim için destek beklerken, bir köstekle daha karşı-karşıya. İnsu köyümüz hem çok güzel bir yayla köyü, hem de tarımdan hayvancılığa her türlü üretimin zor koşullar altında da olsa yapıldığı bir belde. Yenişehir mahalleleri bitince yol hemen rampaya sarmaya başlıyor, on beş dakika sonra bin rakımlı İnsu yayla köyüne ulaşıyorsunuz. Köyün her yanına yayla evleri serpilmiş, belli ki yaz aylarında nüfus oldukça kalabalık. Köy içinde dolaşırken bir köyde görebileceğiniz her türlü meyve ağacıyla karşılaşıyorsunuz. Yolda arabaların yolunu keçi sürüleri kesiyor. Çadırlardan da anlaşılan oldukça verimli bir hayvancılık üretimi de var.

Şimdi bu cennetten köşe beldeye bir canavar dadanmış ve diyor ki, ben köyü ve sırtını verdiği sıra dağları binlerce dinamit patlatarak yok edeceğim. Köyü, köylüyü, ağaçları, hayvanları toza toprağa bulayacağım. Buraları ekilemez, biçilemez, insanlar ve dahi hayvanlar için nefes alınamaz bir hale getireceğim. Taş ocağı kuracağım. Tepenizde akşama kadar bombalar patlatıp, yolunuzdan yüzlerce tır-kamyon geçirip buraları sizin için yaşanmaz hale getireceğim. Hatta bir vakit sonra sizleri buralardan süreceğim. 

İnsu köyünde taş ocağı işletilemez;

1-Öncelikle bu köyde onlarca bitki ve hayvan yaşıyor, yetişiyor.

2-Özellikle taş ocağının tam merkezi olacak dağın altı, civar köylerin ve İnsu köyünün su gözelerinin olduğu alan. Yani burada bir tane bile dinamit patlatırsanız hem İnsu köyünü hem de civar köylerin hepsini bir damla suya muhtaç hale getirirsiniz.

3-Patlatmayı düşündüğünüz dağlar hemen köyün dibinde, köydeki canlı hayatını sıfıra indirirsiniz.

4-Patlatmayı düşündüğünüz dağlarda, belki haberiniz, bilginiz yok ama birçok çeşit vahşi hayvan türü yaşıyor. Kurttan, tilkiye, domuzdan, kartala bir dolu hayvanın yuvasını patlatmış olacaksınız.

5-Yolların genişletilme imkânı yok ve mevcut yollardan her gün yüzlerce kamyon-tır geçemez.

6-Patlatamazsınız çünkü dağların dibinde evler var, bahçeler var, özel tapulu araziler var. 

7-Patlatamazsınız, çünkü biz patlattırmayız. İnsu köylüleri, Erçel köylüleri, Hamzabeyli köylüleri, Çavak köylüleri hasıl bütün Yenişehir köylüleri ve onların dostu olarak bizler size köylerimizi patlattırmayız.  

Bu çerçevede; 06.04.2021 Salı günü sabah saatlerinden itibaren İnsu Köyündeyiz. O gün köye ÇED raporu için gelecekler. Umarız gelmezler, yanlışlarının farkına varırlar ve gelmezler. Ama gelirlerse de bizler bütün köylülerimizle birlikte orada olacağız. Herkesi bekliyoruz. İnsu köylüleri bizi misafir etmekten mutluluk duyacaklarını bugün bana söylediler. Ben de elçiye zeval olmaz diyerek sizlere söylüyorum. 

Bekliyoruz..

Abdurrahman Yıldız

Yenişehir Belediye Meclis Üyesi 

Mersin BŞB Meclis Üyesi


ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat