Torosların zirvesinde ikinci kır kütüphanesi açıldı
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın alMersin Sondakika

Torosların zirvesinde ikinci kır kütüphanesi açıldı


Bu haber 2021-04-14 16:34:52 eklenmiş

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Torosların tepesinde 1300 rakımında hizmete giren Yazar Osman Şahin ve Öğretmen Abidin Atlay Kır Kütüphanesinin açılışına katıldı. Mezitli Belediyesinin de kitap ve düzenleme desteği verdiği kütüphanemizin açılışında Başkan Tarhan’a katkıları nedeniyle çiçek takdim edildi.

 

Toros Dağlarının en yüksek noktası olan Müğlü yaylasında Yazar Osman Şahin ve Öğretmen Abidin Atlay Kır Kütüphanesi hizmete girdi. 1300 rakımında bulunan ve eşsiz doğal güzellikleriyle yayla turizminin göz bebeklerinden birisi olan Müğlü yaylasında kitapseverlerle buluşan Kır Kütüphanesinin açılışına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, sanat ve edebiyat dünyasının kalem ustaları ve kitap dostları katıldı. Sanattan edebiyata binlerce kitabın okurlarıyla buluştuğu ve kitap okuyana sıcak pide ikramının yapıldığı Yazar Osman Şahin ve Öğretmen Abidin Atlay Kır Kütüphanesinin açılışında Başkan Tarhan’a kitap desteği ve düzenlenmesine katkıları nedeniyle çiçek verilerek teşekkür edildi. Açılışta, 1936 doğumlu emekli öğretmen Abidin Atlay da Köy Esntütüleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün okumaya ve eğitime verdiği öneme dikkat çeken bir konuşma yaptı.

 

“KİTAP OKUYANA SICAK PİDE İKRAMIMIZ OLACAK”

Açılış kurdelasının alkışlar arasında kesildiği törene katılan herkese teşekkür eden Kitap dostu ve kütüphanenin oluşmasına öncülük eden Özcan Yılmaz, Torosların en yüksek yerlerinde kütüphane için çalışma yapmasını ‘bir ruhu yaşatmak’ olarak değerlendirdi. Daha önce Mihrican Yaylasında Şehit Hava Pilotlarımız Ali Rıza Soykal ve Muammer Tamay’ın adının verildiği bir Kır Kütüphanesi açtıklarını hatırlatan Yılmaz, “Kır kütüphanesi yapmak için seçtiğimiz yerler tesadüfi değil. Tarihimizde bize ışık açan değerlerimizin anlayışlarını yansıtmak istiyoruz. 1980’li yıllarda Müğlü Yaylasında çadır kurarak kütüphane açarak kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza kitap ulaştıran değerli öğretmenlerimiz Abidin Atlay ve Süleyman Karaca’ya bir selam göndermek istiyoruz. Bundan 40 yıl önce 20 sayfa kitap okuyana bir sıcak pide kampanyası yaparak, okuma oranını artırmaya çalışan bu değerli öğretmenlerimize verilebilecek en güzel armağanın bu olacağını düşünüyorum” dedi.

 

“YAŞAMINI EĞİTİME VE KİTAP OKUMAYA ADAMIŞ BİR İNSANIN ADI VERİLDİ”

Osman Şahin ve Abidin Atlay’ın adının Kır Kütüphanesine verilmesinin önemine dikkat çeken Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Köy enstitülerinden mezun olarak yaşamlarını çocukların eğitimine ve okumasına adamış bu iki insan adına Kır Kütüphanesinin açılışında bulunmaktan dolayı mutluyum” dedi.


ETİKETLER :
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri


Yazarlar

Arşiv Arama
- -Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat