Başkan Seçer; “Kandırmak İçin Değil, Kazandırmak İçin Proje Yapıyoruz”


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Başkan Seçer; “Kandırmak İçin Değil, Kazandırmak İçin Proje Yapıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde hayata geçirdiği projelerle üreticiyi desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi koordinesinde, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Mersin Süt Üreticileri Birliği iş birliği ile 3 yıl sürecek yeni bir projeye imza atıldı. Proje kapsamında düzenlenen “Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği Töreni”ne katılan Başkan Seçer, üreticiden yana hayata geçirdikleri projeleri anlatırken, “Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz” dedi.
Bu haber 2021-08-21 16:20:47 eklenmiş


Projenin ilk yılında 4 merkez ilçe ile Tarsus ve Çamlıyayla’da bulunan toplam 438 büyükbaş hayvan yetiştiricisine kaba yem desteği sağlanacak. 2021 yılı maliyeti 1 milyon 500 bin lira olan projede her bir yetiştiriciye % 50 hibeli 5 ton kaba yem desteği verilecek.

 

“Kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz”

 

Büyükşehir Belediyesi Tarsus Koordinasyon Müdürlüğü’nde düzenlenen törende Başkan Seçer, tarımda çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi ile Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliğiyle Silifke Balandız’da atalık sarı buğday, Gülnar’da atalık nohut üretimi projesi yürüttüklerini ifade etti. Her bölgenin kendine has üretim çeşitlerinin olduğunu söyleyen Başkan Seçer, hayvancılık konusunda da önemli projelere imza attıklarını belirtti. Seçer, geçen yıl başlatılan ve 5 yıl sürecek olan ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesini hatırlattı. Projenin bu yıl da çok güzel ve verimli bir şekilde devam ettiğini, 720 yeni doğumla popülasyonun artırıldığını kaydeden Başkan Seçer, “El yordamıyla yasak savmak, günü kurtarmak, ‘belediye iş yapıyor, bir tarımsal proje gerçekleştiriyor’ demek için değil, kandırmak için değil, kazandırmak için proje yapıyoruz. Akıllıca üretim, akıllıca yönetim ülkeleri çağdaş duruma getiriyor. Amerika’yı bir daha keşfetmeye gerek yok. Bilimle, ilimle, irfanla, eğitimle çalışma yapmak zorundayız. Tarım da böyle bir şey yoksa milyon dolarları ithal ettiğimiz girdi kalemlerine veririz. Tohuma, gübreye, zirai ilaca veririz sonra müstemleke oluruz. Borçtan kurtulamazsın ama bilimle gidersen o milyon dolarları onlara vermezsin” dedi. 

 

“Yerel yönetimlerin asıl amacı küçük üreticilere destek olabilmek”

 

Başkan Seçer, bilimsel çalışmanın tarımda hem birim alandaki verimi hem kaliteyi artıracağını belirterek, kaba yem desteğini % 50 hibeli gerçekleştirdiklerini söyledi. Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bu hibenin bir önemi var. Biz genelde projelerin belli bir kısmını karşılıyoruz, değeri olsun. Bedava verdiğiniz bir eşyanın, bir destek kaleminin pek değeri olmuyor. Bedava fidan veriyorsunuz, çiftliğin bir köşesinde fidan ölüyor ama gerçekten onu tarlasına ekecek insana verirseniz, dersiniz ki %50 hibeli. ‘Ne güzel zaten ben bunu alacaktım’ der. % 50’sini öder. % 50’sini siz destek yaparsınız, amaç hasıl olur. Arazide fidan olur, ağaç olur, meyve olur, ekonomiye katkı gelir. Kandırmak için değil kazandırmak için bu projeleri yapmak zorundayızBu proje kapsamında seçtiğimiz üreticiler de o en fazla 10 büyükbaş hayvana sahip üreticiler. Biz yerel yönetimlerin asıl amacı daha çok aile işletmelerine, kadın üreticilere ve küçük üreticilere destek olabilmek. Bu yıl proje kapsamında bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz Tarsus 339, Akdeniz 40, Mezitli 16, Toroslar 32, Çamlıyayla 5, Yenişehir 6 üretici olmak üzere toplam 438 üretici projede yer alacak. Gelecek yıl, ikinci yıl yani Anamur, Erdemli, Silifke ve Gülnar’da proje yürüyecek. Üçüncü yılda ki 3 yıllık bir proje, sadece Mut ilçemizde yapıp bu çalışmayı noktalamış olacağız. Her yıl için bu yılın verileri ile 1.5 milyon lira belediyemize bir maliyeti var bu çalışmanın. Üreticimize helali hoş olsun. Çalışana, üretene, alnının teriyle hak ederek çoluğuna çocuğuna rızık götüren bu kardeşlerimize helali hoş olsun. Onların üretiminden, devlet olarak aldığımız vergiden bu para tekrar kendilerine veriliyor. Hiçbir Cumhurbaşkanı, hiçbir bakan, hiçbir belediye başkanı bunu size cebinden vermiyor. Bu önemli, bu sizin paranız, sizin verginiz. Burada bizim görevimiz harama tenezzül etmeden, namuslu bir şekilde bu kaynakları vatanın her noktasına adaletli bir şekilde ayrım yapmadan tekrar aktarmak.”

 

Kooperatifler ve birlikler aracılığıyla alet, ekipman ve makine desteklerine devam ettiklerini dile getiren Seçer, 708 arı üreticisine yapılan malzeme desteğinden 3 yıl sürecek olan Kazanç Projesi’ne kadar birçok alanda her bölgenin ihtiyacına göre desteklerin ve projelerin yapıldığını anımsattı. Seçer, her alanda kadınlara pozitif ayrımcılık sağladıklarını ve tarımsal desteklerde de kadınları ön plana aldıklarını söyledi. Çocukların her alanda iyi eğitim alması gerektiğini ancak eğitimle refah seviyesine ulaşılabileceğini belirten Başkan Seçer, “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ Bizim en büyük önderimiz ilimdir. Çocuklarımızı eğitmemiz lazım, çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Bu rekabetçi dünyada her alanda ekonomik, sosyal, askeri alanda daha fazla demokrasi, hukuk devleti anlayışı içerisinde bir ülke yaratma yarışında bizim daha çok eğitime ihtiyacımız var. Bu da her birimizin görevi, sadece biz yöneticilerin görevi değil. Ben ülkemden umutluyum. Ülkem çok güzel bir ülke. Ülkemde gelecek görüyorum çünkü ülkem çok verimli bir ülke. Toprağıyla, tarihiyle, insan kaynağıyla çok muazzam bir ülke, ülkemi çok seviyorum. Ülkemin değerini de biliyorum, ülkemin geleceği için katkı sunmak istiyorum, onun için siyasetçiyim, onun için gecemi gündüzüme katıyorum, bunu herkes yapmalı” dedi. 


ETİKETLER : #Mersin Büyükşehir Belediyesi #Vahap Seçer # Sondakika Mersin #Mersin #Haberonda #Sondakika Haberleri
Diğer YEREL haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat