Kabine Toplantısı Sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğandan Önemli Açıklamalar


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Kabine Toplantısı Sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğandan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Böylesine zorlu bir dönemde Türkiye, salgının olumsuz etkileriyle mücadelede son derece başarılı oldu. Ekonomilerin derinden sarsıldığı 2020 yılında, yüzde 1,8’lik bir büyüme kaydederek, OECD ve G-20 ülkeleri arasında bu başarıyı elde edebilen birkaç ülkeden birisi olduk” dedi.
Bu haber 2021-09-06 22:00:46 eklenmiş


Toplantıda ele alınan konulara dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
 
“Son Kabine toplantımızdan bu yana ülkemiz ve milletimiz için çok önemli programlar icra ettik, açılışlar gerçekleştirdik, temeller attık, görüşmeler ve ziyaretler yaptık. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ve İstanbul’daki Çalışma Ofisimizde Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin, Almanya Şansölyesi Merkel, Avrupa Birliği Konsey Başkan Michel, Irak Başbakanı Kazımi, İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke yöneticisiyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdik. Bu temaslarda ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar hakkında fikir teatisinde bulunduk.
 
Tokyo Olimpiyatları’nda madalya kazanan sporcularımız, çalıştırıcıları ve aileleriyle 23 Ağustos’ta bir araya gelerek kendilerini ülkemiz ve milletimiz adına bir kez daha tebrik ettik. Bu olimpiyatlarda Türkiye iki altın, iki gümüş ve dokuz bronz ile toplamda 23 madalya kazanarak tarihinin en büyük başarısını elde etmiştir. Sporcularımızın bu başarısının gençlerimizin azmini ve heyecanını artırarak daha büyük zaferlerin yolunu açtığına inanıyorum.
 
“DAHA GÜZEL, DAHA TEMİZ, DAHA ESTETİK, DAHA YAŞANABİLİR ŞEHİRLER İNŞA ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”
 
Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi’nde de ülkemizin dört bir yanından gelen on binlerce gencimizle kucaklaştık. Bu tür programların gençlerimizin yaşadıkları şehirlerin mimarisinden kültürel dokusuna, spor altyapısından yeşiline kadar tüm boyutlarıyla yakından ilgilenmelerine vesile olduğuna inanıyorum. İnşallah gençlerimizle birlikte her bakımdan daha güzel, daha temiz, daha estetik, daha yaşanabilir şehirler inşa etmeyi sürdüreceğiz.
 
Yine gençlerimizle hasret giderdiğimiz bir diğer programı da Ahlat’ta ve Malazgirt’te icra ettik. Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü vesilesiyle önce 25 Ağustos’ta Anadolu’nun batıya açılan penceresi Ahlat’taki çeşitli etkinliklerde gençlerimizle bir araya geldik. Bilindiği gibi Ahlat’ın tarihimizdeki önemine binaen buradan Van Gölü kıyısında da bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ülkemize kazandırdık. Milletlerin sembolleriyle yaşadığı gerçeğine uygun şekilde bu külliyenin asırlar boyunca Anadolu’nun vatanımız hâline dönüşmesi mücadelesinin sembolü olarak nesillerden nesillere aktarılacağına inanıyorum.
 
Uzunca süredir düzenli olarak katıldığımız Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü törenlerini de bu yıl 26 Ağustos’ta yine büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik.
 
Ertesi gün tarihimizin bir diğer önemli coğrafyasında, Balkanlar’daydık. Bosna Hersek’e 27 Ağustos’ta, Karadağ’a 28 Ağustos’ta yaptığımız ziyaretlerde ise ikili ilişkilerimizden Balkanlar’ın geleceğine kadar pek çok hususu muhataplarımızla ele alma fırsatı bulduk.
 
Gerek 25 Ağustos, gerek 26 Ağustos’ta Cumhur İttifakı’nın iki tarafı olarak buralarda bulunmamız aramızdaki dayanışmanın, aramızdaki birliğin, beraberliğin özellikle tabanın da kaynaşmasına vesile olacağı için çok çok bunu önemsiyorum. 
 
“ÜLKEMİZİ SAVUNMA SANAYİNDE EN ÜST LİGE ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ”
 
Bu ziyaretlerde oralarda yaşayan kardeşlerimizin bize gösterdikleri samimi sevgi, Balkanlar’la kalbimizin hâlen birlikte çarptığının ifadesidir.
 
Türkiye’nin savunma sanayindeki önemli dönüm noktalarından biri olan Taarruzi İnsansız Hava Aracımız Akıncı’nın ordumuza teslim törenini 29 Ağustos’ta Çorlu’da yaptık. Kendi sınıfında dünyanın en iyilerinden olan Akıncı sayesinde bu teknolojiye sahip aracı üretebilen üç ülkeden biri hâline geldik. Dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmeler, savunma sanayinde kat ettiğimiz mesafenin önemini tekrar tekrar ortaya koymaktadır. İnşallah hâlen devam eden projelerimizi de hızla neticelendirerek ülkemizi savunma sanayinde en üst lige çıkarmakta kararlıyız.
 
Zaferler ayı olan Ağustos’un son günlerinin de her biri gibi 30 Ağustos gününü de dolu dolu geçirdik. Bu yıl 99. yıldönümüne ulaştığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin ardından Millî Savunma Bakanlığımızın, Genelkurmay Başkanlığımızın, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ortak yönetim merkezi olan Ay Yıldız Projesi’nin temelini attık. Ay Yıldız Projemizle ordumuzu tek çatı altında yönetebileceğimiz, en son teknolojiyle donatılacak ve çevre hassasiyetiyle de öne çıkacak dünyanın en modern savunma merkezlerinden birine sahip olmuş olacağız. İnşallah bu projeyi 19 Mayıs 2023 tarihinde ordumuzun ve milletimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz.
 
Bu temel atma töreninin ardından Millî Savunma Üniversitemize bağlı Kara Harp Okulumuzun diploma törenine katıldık. Millî Savunma Üniversitemizi 15 Temmuz’un özellikle hemen ardından yeniden yapılandırmıştık. Hamdolsun üniversitemiz beş yıl gibi kısa bir sürede ordumuzun insan kaynağı ihtiyacını istenilen standartlara ve sayılara uygun şekilde karşılayacak seviyeye gelmiştir. Eğitimlerini tamamlayarak sınıf okullarına devam etmeyi hak kazanan karacı teğmenlerimizi bir kez de buradan temin ediyorum.
 
Ertesi gün de İstanbul’da Deniz ve Hava Harp Okullarımızın mezuniyet töreninde genç teğmenlerimizin ve ailelerinin sevinçlerine ortak olduk. Denizci ve havacı teğmenlerimize de görev yerlerinde başarılar diliyorum.
 
Bu sene adli yılı inşası tamamlanan yeni Yargıtay binamızda açtık. Yargıtay, altı farklı yere dağılmış binalarında hizmet vermeye çalışan bir kurum hâline gelmişti. Sadece bugünün değil geleceğin de ihtiyacını karşılayacak şekilde inşa ettiğimiz 10 bloktan oluşan yeni Yargıtay binasının burada görev yapan hâkim ve savcılarımızın hizmet kalitesini de artıracağına inanıyorum. Geçmişte vesayetten FETÖ’ye kadar üzerine düşen nice gölgelerin tartışması altında kalan yargımızın, artık milletimizin kendisinden beklediği bağımsız ve tarafsız duruşunu her geçen yıl güçlendirdiğini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte de yeni reformlarla yargıya verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.
 
Adli yıl açılışının hemen ardından Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademimizin yeni binalarının açılışı ile mezunlarının diploma törenine de iştirak ettik. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademimizi tamamlayan subay ve astsubaylarımıza da görevlerinde başarılar diliyorum.
 
Millî Eğitim Bakanlığımızın 20 bin yeni öğretmen atama törenini 3 Eylül’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde icra ettik. Ataması yapılan öğretmenlerimizin her birini tebrik ediyor, görev yerlerinde kendilerine başarılar diliyorum.
 
Bu törenin hemen ardından da yangın ve sel afetlerine maruz kalan şehirlerimize yapacağımızı ilan ettiğimiz ziyaretlerimizin ilkini gerçekleştirmek üzere Rize’ye hareket ettik. Rize ziyaretimizde sel felaketinin ardından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almanın yanında inşası tamamlanan eserlerin açılış ve yeni başlanacak projelerin temel atma törenlerine de iştirak ettik.
 
İlk olarak Avrupa’dan gelip Orta Asya’ya uzanan Kafkasya Koridoru ile Rize-Mardin hattındaki kuzey-güney ulaşım koridorunun en önemli güzergâhlarından birinin üzerinde yer alan İyidere-İkizdere Yolu ile Hurmalık Tünellerini hizmete açtık. Bölge ekonomisinin canlanmasına önemli katkıları olacak bu yolun tünellerin bir kez daha ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : #cumhurbaşkanı erdoğan #kabine toplantısı
Diğer GÜNCEL haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat