MİMDER Başkanı Kenan PEKER; 'ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN HAKSIZ VE FAHİŞ ZAMLARINA KARŞI DUR DİYORUZ'


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

MİMDER Başkanı Kenan PEKER; 'ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN HAKSIZ VE FAHİŞ ZAMLARINA KARŞI DUR DİYORUZ'

İnşaat Sektörünün Mersin'deki temsilcisi, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği Üyeleri çimento zamlarından dolayı 15 gün iş durdurmaya gidiyor.
Bu haber 2021-09-08 18:57:21 eklenmiş


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Kenan PEKER, son zamanlarda  çimento sektörünün yaptığı fahiş fiyatlardan doğan olumsuzluklar ile alakalı açıklamalarda bulundu.
 
Başkan Peker, Yaklaşık 1 yıldır başta inşaat ana kalem malzemeleri demir ve çimento başta olmak üzere girdi maliyetlerinin artması ile sektörde büyük bir krizin içerisinde mücadele ediyoruz. 
 
Bu sıkıntıların çözümü noktasında İMKON’a bağlı 51 birlik, dernek ve 5 federasyonun inşaat maliyetleri üzerine çıkardığı ortak rapor 21 Mayıs 2021 tarihinde Ticaret Bakanımızın makamında ziyaret edilerek İMKON Genel Başkanımız Sayın Tahir TELLİOĞLU tarafından sunuldu. 
 
Bunun üzerine 9 Haziran 2021 tarihinde Ticaret Bakanlığında İMKON Divan Heyeti ve Çimento üreticileri ile ortak bir toplantı yapılarak Bakan Bey tarafından üreticilere fiyatlara düzenleme yapılması telkininde bulunuldu. 
 
Ancak kartel oluşturmuş 35  çimento patronları o gün bantta 300 TL/ton civarında olan çimento fiyatını şu anda 450-500 TL/ton civarlarına ulaştırmıştır. 
 
Bu vurdumduymazlık üzerine yaptığımız girişimlerden netice alınmamasından ötürü geçtiğimiz günlerde yapılan İMKON Türkiye inşaat sektörü istişare toplantısında yönetim kurulunun oy birliğiyle iş durdurmaya gidilmesi kararı alınmıştır” ifadelerine yer verdi.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Mersin İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Kenan PEKER, "Başta çimento olmak üzere inşaat maliyetlerindeki artışlar sektörü ciddi anlamda sektörü tedirgin ettiğini vurgulayarak, Rekabet Kurumu’nu da göreve çağırdı. 
 
Başkan Peker, “Çimento sektörü eğer, yakın bir süre diliminde, inşaat sektörünün, kamunun, Bakanlığımızın, ilgililerin bu konudaki telkinlerine uymaz, keyfe üzüntü devam ederlerse, maalesef bizlerde sektör olarak yarın iş bırakmak durumunda kalacağız” dedi.
 
Başkan Peker açıklamasına şu şekilde devam etti;
 
"Ülke çapında Çimento zammına  karşı bugün göstereceğimiz birlik ve beraberlik 6 milyon kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunan, en temel ihtiyaçlarımızdan konut edinme(barınma) ihtiyacı ve sektörde hep birlikte ekmek yediğimiz yüzbinlerce çalışan adına çok büyük önem taşımaktadır. 
 
Bizler Hükümetimize güveniyoruz, hükümetimizin 35 tane çoğu yabancı çimento üreticilerine karşı gerekli adımları atacağına inanıyoruz. 
 
Fakat gerekli adımlar atılmaz ve çağrımıza kulak verilmez ise Mersin inşaat Müteahhitleri Derneği olarak Büyüyen, Kalkınan ve Güçlenen Yeni Türkiye'nin İnşası için mücadelemizden vaz geçmeyeceğimizi iş bırakma ve boykot kararını uygulayacağımızı da bilinmesini istiyoruz."İfadelerini kullandı.

ETİKETLER : #MİMDER Başkanı Kenan PEKER
Diğer EKONOMİ haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat