MESKİ’nin 2021 Yılı 2. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Yapıldı


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

MESKİ’nin 2021 Yılı 2. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı Meclis toplantısının ardından Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü 2021 Yılı 2. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı da Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Su borçlarının yapılandırılmasına ilişkin sürenin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 1 ay uzatıldığını anımsatan Başkan Seçer, son başvuru tarihinin 30 Eylül 2021 olduğunu söyledi. Seçer, yapılandırmadan 31 Ağustos itibariyle MESKİ’nin toplam 8 bin 269 abonesinin yararlandığını ve 23 milyon 207 bin 958 liralık borcun yapılandırıldığını bildirdi. Yapılandırma, 30 Nisan 2021 tarihine kadar tahakkuk etmiş su ve atıksu borçlarını kapsıyor.
Bu haber 2021-09-09 22:10:07 eklenmiş


Yapılandırma için son başvuru tarihi 30 Eylül!

 

MESKİ Genel Müdürlüğü 2021 Yılı 2. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nın dilek ve temenniler bölümünde Başkan Seçer, su borçlarının yapılandırılmasına ilişkin şunları söyledi:

 

“21 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı kanun kapsamında 30 Nisan 2021 tarihi öncesine ait ödenmemiş su borçları yeniden yapılandırılabiliyordu. 21 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile borçlarını yeniden yapılandırma olanağı bulunan abonelerimiz peşin ödemede % 90’a varan faiz indiriminden faydalanabiliyordu. Yine 6, 9, 12, 18 ay vadeli 2 ayda bir ödemeli TEFE+TÜFE orantılı olarak yapılandırma olanağı kanunen başvuru tarihi 31 Ağustos 2021 ve ilk taksitlerini ödeme günü 30 Eylül 2021 olarak düzenlenmişti. Daha sonra 27 Ağustos 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu düzenlemenin son başvuru ve ilk tarih ödeme süresi 1 ay süreli olarak uzatıldı. Buna göre son başvuru tarihi 30 Eylül 2021. İlk taksit ödeme tarihi ise 31 Ekim 2021 oldu. Bu kapsamda 31 Ağustos 2021 tarihi itibariyle MESKİ’nin toplam 8 bin 269 abonesi bu düzenlemeden faydalandı ve başvurular devam ediyor. Yani bu düzenlemeden yararlanan, toplam tahakkuk eden miktar 23 milyon 207 bin 958 lira. Süre uzatma kararını vatandaşlarımıza duyurmak istiyoruz. Bu yapılandırmadan faydalansınlar ve ödemede önümüzdeki süreçte zorluk çekeceklerini biliyoruz. Bu yapılandırma bir imkân sunabilir. Başvuru tarihini kaçırdıkları takdirde daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler.”

 

“MESKİ’nin görevi onun zeytin ağacını sulamak değil, insanın suyunu vermek”

 

Meclis üyelerinin sorularını tek tek yanıtlayan Seçer, tavuk çiftliği, hobi bahçesi ya da yayla evlerinin bahçesinde kullanılan suyla ilgili olarak, “Biz geçtiğimiz 2 genel kurul önceydi bir düzenleme yaptık. Suyun yeterli olduğu yerlerde biz bunları abone yapabiliyoruz ama bunun dışında biz öncelikli olarak konutlara, işyerlerine kullanım ve içme suyu olarak MESKİ’nin suyunu veririz. Yasa bu; böyle. Şimdi sizin dediğiniz yerlerde bu konu Meşelik, Çavdarlı Tarsus’un mahalleleri ciddi problemler var. Biliyorum bana da geliyor, yüksek cezalar yazıyor. Adam zeytin bahçesi yapmış, eline sağlık da öbür tarafta da kaçak bağlıyor. Yani sayaçtan da değil. Ama öbür tarafta vatandaşım suyu bulamıyor. MESKİ’nin görevi onun zeytin ağacını sulamak değil, onun tavuğunun suyunu vermek değil, insanın suyunu vermek. Vermeyelim mi? E, verelim. Suyun yeterli olduğu yerlerde verelim. Biz zaten çok süratle kuyu açmaya başladık. Su bulduğumuz yerlerde suyu hemen ihtiyaca göre dağıtıyoruz. Fazlamızı sulama suyu olarak, tavuk çiftliklerine ya da besi çiftliklerine veriyoruz. Mesela Mut’ta bu sorun yoğundu. Orada su da bol. Fazla olan bölgelerde bu abonelikleri yapıyoruz. Burada MESKİ’den kaynaklı bir durum yok. Açık bir şey ifade edeyim. Bugüne kadar bu abonelik işleri bakın biz neler çekiyoruz. Burada şimdi anlatsam sabaha kadar anlatmam lazım karşılaştığımız tabloları. Koca koca binalar yapılmış, bunları çıkartıyoruz. Hepsi de zaten mahkemeye intikal ediyor. Bina var, binanın ödediği 1 TL su faturası yok. Açmış aboneliği. Bir adam bulmuş içeride. Ben isim vermiyorum ama var dosyalar. Hepsi mahkeme aşamasında. Binayı bitiriyor, ondan sonra dosyayı yırtıyor. Biz bunları da yaşıyoruz MESKİ’de” diye konuştu.


ETİKETLER : #Mersin Büyükşehir Belediyesi #Vahap Seçer #meski # Sondakika Mersin #Mersin #Haberonda #Sondakika Haberleri
Diğer YEREL haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat