İRAN HUDUDUNDA 77 BİN 34 ŞAHSIN YASA DIŞI GEÇİŞİ ENGELLENDİ


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın alMersin Sondakika

İRAN HUDUDUNDA 77 BİN 34 ŞAHSIN YASA DIŞI GEÇİŞİ ENGELLENDİ

Terörle Mücadele başta olmak üzere Milli Savunma Bakanlığının faaliyetlerine ilişkin basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Basın mensuplarıyla toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:
Bu haber 2021-10-03 18:19:06 eklenmiş


24 TEMMUZ 2015’TEN BU YANA 18 BİN 549 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ
 
Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için üzerine düşen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir. 
Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da vatanımızın, dost ve kardeş ülkelerin hak, alaka ve menfaatlerini koruyarak bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.
FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadelemiz artan bir şiddet ve tempoda devam etmektedir. 
Bu kapsamda;
 - 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar toplam 18.549, 
 - Bu yılın başından itibaren ise 2.081 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
 - Eylül ayında ise yurt içinde ve sınır ötesinde 4’ü büyük, 17’si orta çaplı olmak üzere toplam 21 operasyon icra edilmiş ve 139 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
Ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır. 
NATO’da kullanılan ve dünyaca kabul görmüş hedef belirleme usulleri kullanılarak tespit edilen söz konusu hedefler; dost ve müttefiklerimizle koordine edilmekte, operasyonlarımızda sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri için sivil halk, çevre, tarihî ve kültürel yapılar dokunulmazdır.  
Asil milletimizden aldığımız güçle ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadelemiz, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.
 
İRAN HUDUDUNDA 77 BİN 34 ŞAHSIN YASA DIŞI GEÇİŞİ ENGELLENDİ 
 
Hudutlarımızda kaçakçılığın, yasa dışı ve düzensiz göçmen akınının engellenmesi, teröristle mücadelede etkinliğin artırılması kapsamında; sınırlarımızda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edilmektedir.
Ayrıca hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri sürekli geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaktadır.
Afganistan’daki son gelişmelerle birlikte İran sınırında olası bir hareketliliğe karşı alınan tedbirler gözden geçirilmiş ve ilave tedbirler alınmıştır.  
İçinde bulunduğumuz 2021 yılında İran sınırında 77.034 şahıs engellenmiş, 1.562 şahıs yakalanmıştır. 
Alınan ilave ve etkin tedbirler sayesinde Eylül ayında, tüm hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 1.388 şahıs yakalanmış, 27.686 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.
Yakalanan şahıslardan 21’i FETÖ’ye mensup olmak üzere toplamda 41 terörist ele geçirilmiştir.
Yine bu dönemde icra edilen operasyonlarda; 20.930 paket sigara, 134 kilogram uyuşturucu, 40.000 adet muhtelif uyuşturucu hap, 225 adet muhtelif silah ve 317 adet büyükbaş hayvan ele geçirilmiştir.
Sınırlarımızın güvenliği ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli olarak her türlü zorlu iklim ve arazi şartlarına rağmen 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sağlanmaktadır. 
“Hudut, namustur!” anlayışıyla bütün personelimiz yüksek moral ve motivasyonun yanı sıra büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla kendine verilen görevleri başarıyla yerine getirmektedir. 
 
EYLÜL AYINDA SURİYE HAREKÂT BÖLGELERİNDE 148 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ 
 
Hudutlarımızın güvenliği, milletimizin huzurunu korumak maksadıyla icra edilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekâtları ile Suriye’nin kuzeyinde yaratılan terör oluşumları daha büyük sıkıntılara mahal vermeden engellenmiş ve engellenmeye devam edilmektedir. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen bu harekâtlar ile bölge halkının huzur ve güvenliği sağlanmıştır. Bölgede hayatın normalleşmesine yönelik çalışmalarımız ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak yürütülmektedir.
Bu kapsamda; insani yardım, altyapı ve günlük hayatı destekleme faaliyetlerimiz devam etmektedir.
Suriye Harekât Alanında, bölgede kullanılan elektrik Rejim tarafından çeşitli bahanelerle kesintiye uğratılmış, 21 Ağustos 2021 tarihinde tamamen kesilmiş, 18 Eylül 2021 tarihinden itibaren ise günde 12 saat olmak üzere yeniden verilmeye başlanmıştır.
 Bölgeye verilen elektriğin sürekliliğinin sağlanması maksadıyla, Tel Abyad ve Resulayn Yerel Meclisleri tarafından elektrik dağıtım ihalesine çıkılmış, gelinen süreçte yüklenici firma (AK Energy) tarafından Tel Abyad’a 22 Temmuz 2021 tarihinden itibaren (hâlihazırda 2.058 aboneye) elektrik verilmeye başlanmıştır.
Su durumuna ilişkin ise, Tel Abyad ve Resulayn şehir merkezlerinde problem yoktur. Su sıkıntısı çeken köylerin ihtiyacı, sorumlu üs bölgesi tarafından haftada iki gün su tankeri vasıtasıyla karşılanmaktadır.
Suriye Harekât Alanında eğitim-öğretime destek olmak için bölgedeki birliklerimiz tarafından bugüne kadar sorumluluk sahalarındaki 9 okulun bakım onarımı tamamlanmış, 7 okulun bakım onarımı devam etmektedir. 131 okulun ise bakım onarımı planlanmıştır.
Yol durumuna ilişkin olarak ise Şanlıurfa Valiliğince hibe edilen araç ve iş makineleriyle yol bakım çalışmaları yapılmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 110 km asfaltlama yapılmıştır.
Ayrıca, güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri birliklerimiz tarafından engellenmektedir. 
Ancak terör örgütü, varlığını devam ettirdiği Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki bölgelerden sivillere ve bölgede görev yapan birliklerimize karşı saldırı arayışlarını sürdürmektedir. Söz konusu terörist faaliyetler kahraman komandolarımız tarafından anında müdahale ile engellenmektedir.
Bu kapsamda; Eylül ayında Suriye harekât bölgelerinde, DEAŞ terör örgütü mensupları dâhil olmak üzere 148 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
Suriye’de, Türk Silahlı Kuvvetlerinin huzur ve güvenlik ortamı sağladığı bölgelere Rejim ve destekçileri tarafından gerçekleşen saldırılar devam etmektedir. 
Son bir ay içerisinde, İdlib bölgesinde Rejim tarafından yapılan top, havan, roket atışlarında ve hava saldırılarında, aralarında çocukların da bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetmiş, 20 sivil ise yaralanmıştır.
Türkiye olarak Suriye’nin kuzeyindeki harekât bölgelerinde ilgili devletlerle yapmış olduğumuz mutabakatlara uyuyoruz, kendilerinden de uymalarını bekliyoruz.
Söz konusu saldırıların sonlandırılması için Rusya Federasyonu tarafına bildirimde bulunulmakta, belirlenen hedefler derhâl ateş altına alınarak imha edilmekte, birliklerimizin güvenliği için gerekli her türlü tedbir alınmaktadır.
DEAŞ’la mücadele kisvesi altında uluslararası kamuoyunda kendini meşrulaştırmaya çalışan eli kanlı PKK/YPG terör örgütü başta olmak üzere, bölgede sağlanan barış ve istikrarı bozmak maksadıyla sivillerin yaşam hakkını ellerinden alanların bu alçak saldırılarını şiddetle kınıyoruz. 
Bölgede masum ve mazlumları gözeterek Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğimizi, dünyanın da bu insanlık suçuna sessiz kalmaması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz."ifadelerine yer verildi.

ETİKETLER : #msb #tsk # hulusi akar #fırat kalkanı #terörist
Diğer GÜNCEL haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat