Başkan Tarhan, 1204 Yaşındaki Anıt Ağaçtan Zeytin Topladı


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın alMersin Sondakika

Başkan Tarhan, 1204 Yaşındaki Anıt Ağaçtan Zeytin Topladı

Mersin Mut’ta hızar atölyesinde odun olmak için beklerken Mezitli Belediyesi ekipleri tarafından getirilerek Mezitli Demokrasi Meydanına dikilen anıt ağaç, zeytin vermeye devam ediyor. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kadın Üretici Pazarında tezgâh açan kadınlarla zeytin topladı. 4 yıldır gelenek haline gelen zeytin toplama etkinliği, çevrede yaşayan vatandaşların da büyük ilgisini çekti. Yıllar geçtikçe daha fazla gürleşerek eski ihtişamlı görüntüsüne yeniden kavuşmaya başlayan ağaçtan onlarca kilo zeytin büyük özenle toplanarak sepetlere konuldu.
Bu haber 2021-10-11 20:05:38 eklenmiş


Başkan Tarhan, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 1200 yaşında olduğu tespit edilerek ‘Anıt Ağaç’ olarak tescillenen zeytin ağacında bulunan zeytinleri 4 yıldır olduğu gibi toplayarak gelirini eğitime bağışlamak amacıyla Mezitli Solinova Üretici Kadın Kooperatifine teslim etti.
 
Mut’ta yol çalışması sırasında sökülen ve 1200 yıllık olduğu belirtilen zeytin ağacı, Mezitli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Menderes Mahallesi’ndeki Demokrasi Meydanı’na yeniden toprakla buluşturulmuş ve 2017’de Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘Anıt Ağaç’ olarak tescillenmişti. Yetkililerin ve mahalle sakinlerinin özenle baktığı ağaç, yeniden dikildiği ilk iki yılın ardından tekrar zeytin vermeye başlamıştı.
 
Görenlerin büyük ilgisini çeken ve mahalle sakinleri tarafından da büyük bir özenle korunan Anıt Ağacın Mezitli’nin sembollerinden birisi olduğunu dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Burası Mezitli. insanların daha mutlu olduğu, özgür yaşadığı ve birbirlerinin haklarını gözettiği çağdaş bir ilçe. Herkesin daha çok mutlu olmasını istiyoruz. Çalışmalarımızı bu amaçla sürdürüyoruz. Doğaya ve çevreye önem veriyoruz. Burası sembolik olarak büyük öneme sahip. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1200 yaşında Anıt Ağaç olarak tescil edilen zeytin ağacımız var. Mut’tan getirip yeniden toprakla buluşturduğumuzu da hesaplayarak tescil tarihinden itibaren her yıl bir yaş ekleyerek 1204 yaşında olduğunu dile getiriyoruz” dedi.
 
Yıllarca sökülmüş olarak durmasının ardından Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından getirilerek yeniden toprakla buluşturulan ağacın, tüm yaşadıklarına karşın iki yıl gibi kısa bir süre sonra yeniden zeytin vermeye başladığına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Ağacın yaşamak için verdiği mücadele herkese örnek olmalıdır. Diktiğimiz yerde yeniden canlanması Mezitli’de yaşayanlar çevresine ve doğasına ne denli sahip çıktıklarının da göstergesi gibi. Zeytin ağacı adaletin, sağlığın, bilgeliğin, barışın ve yeniden doğuşunun simgesidir. Farklı birçok kültürde kutsal kabul edilen asırlık zeytin ağacını, ekiplerimiz yeniden toprakla buluşturdu. Adaleti, barışı ve sağlığı Mezitli’de yeniden yeşerttik. Yapılan incelemelerin sonlanmasıyla bin 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen zeytin ağacımız, Mezitli’nin en yaşlı zeytin ağacı olma özelliğine sahip. Üzerinde zeytinleri de görmüş olmamız bizim için büyük mutluluk kaynağı” diye konuştu.

ETİKETLER : #Mezitli Belediyesi #Neşet Tarhan
Diğer YEREL haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat