Büyükşehir Meclisinde Borçlanma Talebi Yine Reddedildi


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın alMersin Sondakika

Büyükşehir Meclisinde Borçlanma Talebi Yine Reddedildi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı 1. Birleşim Toplantısı’nda 265 milyon liralık borçlanma talebinin nedenlerini bir kez daha Meclis üyeleriyle paylaştı. Göreve geldikleri günden bu yana sosyal hizmetlerden eğitime, ulaşımdan yol yapımına, tarımdan sağlığa kadar Mersin’in 13 ilçesinde eşit ve adil bir biçimde sürdürülen hizmetleri kamuoyuyla paylaşan Başkan Seçer’in borçlanma talebi bir kez daha Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyeleri tarafından reddedildi.
Bu haber 2021-10-12 23:34:01 eklenmiş


Başkan Seçer, neden borçlanma istediğini tek tek anlattı
 
Başkan Seçer, geçtiğimiz aylarda reddedilen borçlanma yetkisinin verilmesi konusunu bir kez daha Meclis’e getirme ihtiyacı duyduklarını belirterek, 2021 yılı bütçe denkliği için konulan borçlanma kalemi tutarı olan miktarın bankadan ya da finans kurumlarından alınabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı’na Meclis kararıyla yetki verilmesi gerektiğini vurguladı. 2021 yılı Mersin Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 2 milyar 695 milyon lira, toplam gelir bütçesinin ise 2 milyar 485 milyon lira olduğunu kaydeden Başkan Seçer, “210 milyon liralık bir açık konusu. Muhasebe tekniği kaynaklı bizim 265 milyon lira talebimiz. Yoksa bizim zaten bundan kullanacağımız 193 milyon lira, Meclis yetkisinden kullanabiliyoruz. Yani bu 210 milyon liralık açığın 193 milyon liralık kısmı bu alacağım borçlanmadan, 265 milyon lira eğer borçlanma yetkisi alırsam, Bakanlık iznine tabi olmadan bu parayı kullanabileceğim” diye konuştu. Metro için Meclis’ten 900 milyon lira borçlanma yetkisini aldığını da sözlerine ekleyen Seçer, “Ama ben şu anda borçlanamam. Neden? Bakanlık iznine tabi. Şu anda Hazine Bakanlığı’ndan onay bekliyoruz. Buradaki Meclis’in bana vereceği borçlanma kalemi tamamen bütçemle ilgili” ifadelerine yer verdi.
 
 
 
“En ufak yaptığınız bir hareketin rakamsal karşılığı 1 milyon, 2 milyon lira”
 
 
Başkan Seçer, 2 milyar 695 milyon liralık bütçedeki gider kalemlerini ayrıntılı bir şekilde Meclis üyelerine anlattı. Fen İşleri Dairesi’nin şu anda 75 projesi olduğunu belirten Başkan Seçer, 23 milyon 360 bin liralık kent meydanı ve otopark yapımını Aralık ayı sonunda bitirmeyi öngördüklerini söyledi. Seçer, Gülnar’da 108 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunu bu hafta hizmete açtıklarını anımsattı. Toplu taşıma yerleşkesi, çok amaçlı sosyal tesis, mezarlık, muhtarlık binaları, üstgeçitler, hayvan rehabilitasyon ve geçici bakımevleri, pazar alanları, otoparklar, okuma salonları ve çevreyolu gibi yaptıkları birçok projenin bütçelerini tek tek açıklayan Başkan Seçer, yapımı tamamlanan ancak ödemeleri devam eden projelerden de bahsetti. Birçok noktada yaptıkları revizyon çalışmalarının bütçesini de tek tek açıklayan Seçer, “En ufak yaptığınız bir hareketin rakamsal karşılığı 1 milyon, 2 milyon lira” dedi.
 
 
 
“Biz parayı son derece hesaplı harcıyoruz”
 
 
87 günde yaptıkları Sevgi Katlı Kavşağı’nı 42 milyon liraya mal ettiklerini kaydeden Başkan Seçer, göreve geldikten sonra yapımını tamamladıkları Anıt Katlı Kavşağı’nın bütçesinin ise 67 milyon lira olduğunu vurguladı. Seçer, “Eski bir ihaleden yapılmış, 67 milyon lira. Hala davası devam ediyor, ödediğimiz kısım var, ödeyeceğimiz kısım var ve bunlar ödeme takvimimiz içerisinde. Daha moderni belki de daha şık olanını ama aynı ebatlara sahip katlı kavşağı bu yönetim 42 milyon liraya mal etti. Yani biz parayı da son derece hesaplı harcıyoruz. Yaptığımız ihaleleri de en uygun rakamlara, en makul rakamlara yapıyoruz. Yaptığımız inşaat kalitesi de bugün yapılıp yapılabilecek en iyi kalitede inşaatlar oluyor” diye konuştu.
 
 
 
“3. Çevreyolu muazzam geniş bir yol haline gelecek”
 
 
4 bin 150 metre yol yenileme ve 1550 metre yol açma çalışmasının ardından 4. Çevreyolu’nu 27 Eylül’de açtıklarını belirten Başkan Seçer, bu yolun 4 şerit gidiş-4 şerit gelişe sahip olduğunu vurgulayarak, “Mersin’in bugüne kadar yapılmış en geniş caddesini konuşuyoruz ve bisiklet yollarına sahip. Aynı şekilde 3. Çevreyolu da yapım çalışmalarını başlatıyoruz. Muazzam geniş bir yol haline gelecek” dedi.
 
 
 
“Empati yapmanızı istiyorum”
 
Erdemli’de Lamos Köprüsü’ne 12 milyon lira, Evci Sarı İbrahimli Köprüsü’ne 1 milyon 500 bin lira ve yine Erdemli’deki Mergin Köprüsü’ne 2 milyon 750 bin lira harcandığını söyleyen Başkan Seçer, yol yapımında ise bugüne kadar 786 bin ton sıcak asfalt kullanıldığını belirtti. Sıcak asfalt kullanımının yıl sonuna kadar 880 bin tona yükseleceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, kullanılan sıcak asfaltın 38 bin tonunun da Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmayan yol ağlarında kullanıldığı bilgisini paylaştı.
 
 
 
Göreve geldikleri ilk yıl 128 kilometre sathi kaplama çalışması yaptıklarını dile getiren Başkan Seçer, bu yılın sonuna kadar yapılan sathi kaplama çalışmasının 1135 kilometreyi bulacağını ve yine bunun 88 kilometresinin de Büyükşehir Belediyesi’nin yol ağında olmayan yollarda gerçekleştirileceğini anlattı. Seçer, “İlk geldiğimiz yıl 2019’da 29 bin 500 metrekare kaldırım imalatı yapmışız. İkinci yılımızda 136 bin 481 metrekare. Üçüncü yılımız yani bu yılın ilk dokuz ayında 310 bin 593 metrekare ve hatta biz bu yıl hedeflediğimiz rakamın fiziki olarak üzerine çıktık ve gerçekleşme oranı da ilk dokuz ayda % 102 civarında oldu. 2020 yılında yol yapım biriminin tahakkuk eden, imalat miktarı 142 milyon liraydı, 12 ayda. Bu yıl sadece 2021 yılının 9 ayında toplamda tahakkuk eden yapım işi 315 milyon lira. Her geçen yıl, her geçen ay vitesi artırıyoruz. Az önce söz alan Meclis üyelerimizin tamamına yakını kendi bölgelerine ilişkin yol sorunlarından bahsetti ve bunun birçoğunun da bize ait olmadığı bu konuşmalarda ortaya çıktı. Bitümün 2-2,5 kat fiyatlandığı bir dönemde ki ilçe belediyelerimiz de bu konuda zorlandığını biliyorum. Lütfen empati yapmanızı istiyorum. Bu konuda maliyetlerin artışının bizleri ne kadar büyük bir yük altına aldığını da buradan görmenizi istiyorum” dedi.
 
 
 
“Daha tasarruflu bir toplu taşıma filosuna kavuşmuş olacağız”
 
 
150 milyon 977 bin liraya toplam 87 yeni CNG’li otobüs aldıklarını anımsatan Başkan Seçer, bunun 73’ünün teslim alındığını ve bu ay sonu itibariyle iş artışından kaynaklı 14 yeni aracı daha teslim alıp hizmete sunacaklarını kaydetti. Geçtiğimiz hafta yapılan dizel yakıtlı otobüs alımı ihalesi hakkında da konuşan Başkan Seçer, bu ihalenin 86 milyon 161 bin 712 liraya mal olacağını ve araçların 9 metrelik solo araçlardan oluşacağını aktardı. Seçer, “Bunun 30’u Tarsus, 26’sı kırsal mahalleler için. Bizim şu anda araçlarımızın ortalama yaşı 14 ile 21 arasında değişiyor. Oysa dünya literatürlerinde toplu taşıma araçlarının kullanım ömrü 10 yıl olarak kabul ediliyor. Bizim eski araçlarımız 100 kilometrelik bir yol mesafesinde 44 litre yakıt tüketiyorlar. Şimdi bu yeni alacağımız araçlarla biz artık 100 kilometrelik bir güzergahta 26 litre yakıt kullanarak daha tasarruflu bir toplu taşıma filosuna kavuşmuş olacağız” diye konuştu.
 
 
 
“İnşallah metronun temelini hep beraber 3 Ocak’ta atacağız”
 
 
IBRD’den bulunan 7 milyonu hibeli kredi ile 100 yeni CNG’li otobüs alarak araç filosunu genişleteceklerini söyleyen Başkan Seçer, otobüs alımının 15 Kasım’da ön yeterlilik, 31 Aralık’ta da kesin ihalesinin yapılacağını belirtti. Başkan Seçer, geçen yıl 7 milyon 487 liraya mal olan 600 durak yaptıklarını, bu yıl aldıkları yeni hatlarda kullanılacak 500 durağın da montajını bu yıl sonu itibariyle tamamlayacaklarını söyledi. Mezitli-Gar arasında yapımı süren bisiklet yoluna dair de konuşan Başkan Seçer, devamında Metro projesine de değindi. Seçer, “Metronun inşallah hep beraber 3 Ocak’ta temelini atacağız. Şu anda müteahhitte, yüklenici firmaya yer teslimi yapılıyor. Şantiye çalışmaları yapılıyor. Çok önemli bir ekonomik hacim sağlayacak. Toplamda yaklaşık olarak 3,5 milyar lirayı konuşuyoruz ve bunun 3’te 2’lik kısmı da bu kentte kalacak. 2 binin üzerinde direkt ya da dolaylı insan bu inşaatta çalışacak. Bu insanlar maaş elde edecek. Bu insanların gelmesi, gitmesi, kentte ihtiyacını karşılaması esnafın işini de çok canlandıracak” ifadelerini kullandı.
 
 
 
“Koronavirüs döneminde 9 bin kişiye ücretsiz yemek götürüldü”
 
 
2021 yılı Eylül ayı itibariyle toplam 12 bin 595 vatandaşın Halk Kart vasıtasıyla sosyal yardım aldığını ifade eden Başkan Seçer, salgının ilk döneminde günlük 9 bin kişiye ücretsiz yemek götürüldüğünü ve bu yıl da aynı hizmeti sürdürdüklerini anlattı. Seçer, “Günlük sadece ortalama 1400 ihtiyaç sahibine, kronik rahatsızlığı olan, yaş almış yurttaşlarımıza aşhanemizden evlerine kadar sıcak yemek servisi yapılıyor” dedi. 24 farklı noktada hizmet veren Mahalle Mutfakları’nın sayısını 30’a çıkaracaklarını ifade eden Başkan Seçer, 6 noktada çalışmaların süratle devam ettiğini belirtti.

ETİKETLER : #Mersin Büyükşehir Belediyesi #Vahap Seçer # Sondakika Mersin #Mersin #Haberonda #Sondakika Haberleri
Diğer YEREL haberleri


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat