Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları Sonrası; EURO ve DOLAR'da Sert Düşüş


BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın alMersin Sondakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları Sonrası; EURO ve DOLAR'da Sert Düşüş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'finansal alternatif' açıklamasının ardından Türk lirası, dolar ve euroya karşı sert yükseldi. 18,40 seviyelerine kadar çıkan dolar 13,65'e kadar gerilerken, 20,80 seviyesiyle rekora koşan euro ise 15,40'a kadar geriledi.
Bu haber 2021-12-20 23:08:23 eklenmiş


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'finansal alternatif' açıklamasının ardından Türk lirası, dolar ve euroya karşı sert yükseldi. 18,40 seviyelerine kadar çıkan Dolar/TL 13,65'e kadar gerilerken, 20,80 seviyesini test eden Euro/TL 15,40'a kadar çekildi.
 
Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıkladığı paketle vatandaşların Türk lirası cinsinden mevduatlarına teşvik verileceğini duyurmuştu. Erdoğan, "Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek" demişti.
 
Erdoğan'ın açıklamasının ardından Türk lirasının değer kazancı hızlandı. Bugün (20 Aralık 2021) Türk lirasına karşı tarihin en yüksek seviyelerini gören Amerikan Doları ve Euro sert düşüş yaşadı.
 
18,40 seviyelerine çıkan Dolar/TL 14,65'e kadar geri çekildi. Gün içinde 20,80 seviyesini test eden Euro/TL de 16,56'ya kadar çekildi.
 
Şu an dolar, 13,45 Türk Lirası, euro ise 15,05 Türk Lirası seviyesinde seyrediyor.

ETİKETLER : #dolar #gram altın #anlık dolar fiyatı # anlık altın fiyatı #euro #usd #usdtry
Diğer EKONOMİ haberleri...


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2022 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat