Bakan Derya Yanık Mersin'de Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi’nin Açılışını Yaptıtakipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


Mersin Sondakika

Bakan Derya Yanık Mersin'de Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi’nin Açılışını Yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, yaşlıların sosyal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini arttırmak için "Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezleri" modelini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, bu modelin geleneksel aile yapısının korunmasını da destekleyeceğini söyledi.
Bu haber 2022-10-09 12:02:47 eklenmiş


Bakan Yanık, bir dizi ziyaretler için gittiği Mersin’de Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Burada yaptığı konuşmada dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve yaşam süresinin uzadığını belirten Bakan Yanık, nüfus yaşlanmasının önemli bir gündem olduğunu ifade etti.
 
Bakan Yanık, Türkiye'de 2021 sonu itibarıyla 65 yaş ve üzeri nüfus oranının yüzde 9,7'ye ulaştığına dikkati çekerek, "Nüfus projeksiyonuna baktığımızda 2050'ye geldiğimizde toplumumuzda her 5 kişiden birinin 65 yaş ve üzerine ulaşacağı öngörülüyor. Yaşanan değişim ve dönüşümler bizleri yeni politikalar üretmeye, hizmet politikaları geliştirmeye mecbur kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve verimlilik artışını gerektiriyor. Sosyal hizmet ağlarımızı etkin ve işlevsel bir şekilde dönüştürme zorunluluğumuzsa kaçınılmaz bir hal almış durumda." diye konuştu.
 
Sosyal hizmetler alanında başarı oranı yüksek bir süreç yürüttüklerine işaret eden Bakan Yanık, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara uzun süreli bakım hizmeti, kendi evinde yaşamını sürdürmek isteyenler için de evde bakım, gündüzlü bakım hizmeti ve sağlık hizmeti desteği gibi farklı seçenekler sunduklarını anlattı.
 
 Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden fazla vatandaşa hizmet veriliyor
 
Bakan Yanık, tüm sosyal politikaların odağında ailenin yer aldığını dile getirerek, "Çocuk, kadın, engelli, yaşlı veya sosyal yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları eğer ailelerinin yanında kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye dönük olarak üretiyoruz. 500 bini aşkın engelli ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz." dedi.
 
Ailesinin yanında hizmet vermenin mümkün olmadığı yaşlıların kuruluş bakımına alındığını aktaran Bakan Yanık, "Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve yaşlı yaşam evlerimizle büyüklerimize hizmet veriyoruz. Bugün itibarıyla yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezimizde yaklaşık 27 bini aşkın büyüğümüze hizmet veriyoruz." ifadelerini kullandı.
 
"6 pilot Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi kuracağız"
 
Bakan Yanık, ‘’Yaşlıların sosyal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini arttırmak için "Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezleri" modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu modelin geleneksel aile yapısının korunmasını da destekleyeceğiz’’ dedi.
 
Bakan Yanık, Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerini kapsayacak 6 pilot Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi kuracaklarını belirterek şunları söyledi: ‘’Bu merkezler vasıtasıyla yaşlılarımıza günlük bakım, danışma, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım desteğini de ayrıca sunmuş olacağız. Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine uygun, kaliteli ve ücretsiz hizmet sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezleri'nin, bakanlığımızın sürdürülebilir ana hizmet birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
 
Bakan Yanık, Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezinin ilk örneğini Mersin'de açıyor olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Bizler tecrübeli yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten bir Türkiye olmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Bakan Yanık, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve diğer ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu, sonrasında da Davultepe Çocuk Evleri Sitesi'ni ziyaret etti.
 
 Şehit ailesi ve terör saldırısında yaralanan polise ziyaret
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Mersin Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmenin yanı sıra temasları kapsamında Mersin Valiliği, Akdeniz Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.
 
Bakan Yanık ve Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 26 Eylül'de Mezitli ilçesindeki polisevine düzenlenen terör saldırısında şehit olan polis memuru Sedat Gezer'in Akdeniz Mahallesi'nde yaşayan ailesine ziyarette bulundular.
 
Bakan Yanık, beraberinde Vali Pehlivan'la, aynı saldırıda yaralanan polis Abdulkadir Öztürk'e de tedavi gördüğü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde geçmiş olsun dileğinde bulundu.

ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri
Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2022 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat