VALİ PEHLİVAN, 1-5 KASIM 2022 TARİHLERİ ARASINDA MERSİNDE YAPILACAK OLAN “DÜNYA BOCCE ŞAMPİYONASI” BASIN LANSMANINA KATILDItakipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


Mersin Sondakika

VALİ PEHLİVAN, 1-5 KASIM 2022 TARİHLERİ ARASINDA MERSİNDE YAPILACAK OLAN “DÜNYA BOCCE ŞAMPİYONASI” BASIN LANSMANINA KATILDI

Ali Hamza Pehlivan, 1-5 Kasım 2022 tarihleri arasında Mersin İlimiz Toroslar Bocce Spor Tesisi'nde Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI), Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) ile Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Toroslar Belediyesi iş birliğinde yapılacak olan organizasyonun Toroslar Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen Basın Lansmanı’na katıldı.
Bu haber 2022-10-12 09:51:07 eklenmiş


Lansmana Vali Pehlivan ile birlikte Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı aynı zamanda Uluslararası Bocce Konfederasyon Başkanı ve Bayburt Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Mersinli Milli sporcular Mehmet Can Yakın ve Emre Mecit, kulüp, STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, Milli Sporcular Mehmet Can Yakın ve Emre Mecit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ve Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı aynı zamanda Uluslararası Bocce Konfederasyon Başkanı ve Bayburt Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Mutlu Türkmen’in konuşmaları ile devam etti.
 
Basın lansmanında konuşma yapan Vali Pehlivan, ‘Dünya Bocce Şampiyonası, Kasım ayında Mersin İlimizde Toroslar ilçemizde gerçekleşecek. Ben öncelikle şimdiden bu şampiyonanın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Ve bütün spor organizasyonlarında olduğu gibi bu organizasyona da vermiş oldukları desteklerden, himayelerinden dolayı başta Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, bu sporun ülkemizde yaygınlaşması ve gelişmesi konusunda üstün gayretleri olan Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı aynı zamanda Uluslararası Bocce Konfederasyon Başkanı ve Bayburt Üniversitesi Rektörü olan Sayın Prof. Dr. Mutlu Türkmen hocamıza, bu şampiyonaya destek veren Toroslar Belediye Başkanımıza ve ekibine, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze ve bizatihi katılım sağlayacak olan bütün sporcularımıza, takımlarımıza şimdiden hem teşekkür ediyorum hem de başarı dileklerimi paylaşmak istiyorum. Mersin İlimiz, malumunuz birçok yönüyle ön planda olan güzide bir şehrimiz. Bir tarafında tarım, sanayi, ticaret, bir tarafında turizm, eğitim ve benzeri birçok alanlarda ilimizi tanımlamak, tasvir etmek mümkün. Spor altyapısıyla ve sporcu sayısıyla bir spor şehri olan ve hemen hemen her branşta tesisleşmesini büyük ölçüde tamamlamış olan İlimizde, 56 ayrı branşta spor yapma imkanı var. Özellikle de Akdeniz Oyunları sürecinde İlimizde tesisleşmede büyük adımlar atılmış ve uluslararası standartlara sahip tesisler inşa edilmiş. Sayın Cumhurbaşkanımızın himaye ve desteklerinde, Gençlik Spor Bakanlığımızın yatırım programlarıyla İlimizde bugün itibariyle 100’e yakın tesisimiz var. Bu tesislerimiz gerek yerel gerek ulusal gerekse uluslararası etkinlikler yapıldığı ölçüde değer kazanıyor. Bu bağlamda, nüfusu itibariyle de genç nüfusu yüksek olan İlimize spor ve spor aktiviteleri çok yakışıyor. Bizler de İlimizde ilgili kurum kuruluşlarımızla, başta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz olmak üzere bu aktivitelere destek vermeye devam edeceğiz. 
 
Geçen hafta sonu Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştık ve 2 milli sporcumuza altın madalya verme onurunu yaşadık. İstiklal Marşı'mızı okuttular. Biraz önce Mehmet Can ve Emre'yi dinlemekten, heyecanlarını görmekten dolayı çok mutlu oldum. Onlar da dünya şampiyonalarında ülkemizi temsil ediyorlar. Bayrağımızı göndere çektiriyorlar ve İstiklal Marşı'mızı okutuyorlar. Onların şahsında bütün milli sporcularımıza, Mersinimizden bir kere daha teşekkürlerimizi, tebriklerimizi iletmek istiyorum. Sporun her dalında var olmak, gençlerimizi spora yönlendirmek gerçekten çok önemli. Dün ‘Amatör Spor Kulüpleri Haftası’ vesilesiyle onlarca gencimizle beraberdik. Çocuklarımızın, gençlerimizin erken yaşlarda sporla tanışması ve belki içlerinden profesyonel manada sporu yapacak olanların çıkması, profesyonel anlamda yapmasa bile sporu bir yaşam tarzı olarak benimsemesi, hangi yaşta olursa olsun sporu, hayat yolunda ilerlerken bir şekilde yapmaya gayret etmesi gerçekten önemli. 
 
Nitekim Mersin İlimizde değişik branşlarda 180 bin lisanslı sporcumuz var. Bunların 20 bini aktif sporcu, diğerleri de bir şekilde bu spordan kopmamış, sporu yapan, tesislerimizden faydalanan sporcularımız. İnşallah bu sayı giderek daha da artacak. Özellikle de okul sporlarımızı bu konuda önemsiyoruz. Milli Eğitime bağlı okullarımızda 416 bin öğrencimiz var. 4 üniversitemiz var. Üniversitelerimizde de yaklaşık 58 bin öğrencimiz var. Dolayısıyla genç Türkiye'mizin genç illerinden birisi olan Mersin'imizde sporun her branşta gelişmesi için hep birlikte hem kamu kurumlarıyla, hem kulüplerle, hem sivil toplum teşkilatlarıyla gayretlerimizi çoğaltacağız. 
 
Özellikle dünyada iki branşta ilk kez düzenlenecek bir turnuva olmasının altını çizmek istiyorum. Raffa ve Volo olarak ifade edilen iki ayrı branşta, dünyada ilk defa Ülkemizde ve Mersin ilimizde, Toroslar İlçemizde yapılacak. Bu sporun yaygınlaşması hususunda göstermiş oldukları gayretlerden, uluslararası konfederasyon başkanlığı yapması hasebiyle de ülkemizi temsil ediyor olmasından dolayı Sayın Rektörümüzü tebrik ediyorum. Ülke olarak her alanda varız, çok şükür. Var olacağız,var olmaya devam edeceğiz. Sporda hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde değişik kitlelere ulaşmak hitap etmek konusu büyük önem arz ediyor. Bocce, aslında insanlık tarihinin en eski sporlarından birisi. Kimi kayıtlarda antik çağlarda da bu sporun yapıldığı yer alır. Ama elbette ki son yıllarda tesisleşmelerle birlikte daha profesyonel bir yaklaşımla, daha güzel ve daha elverişli ortamlarda bu spor yapılıyor. İlimizde de bu anlamda özellikle Toroslar ilçemizde Gençlik Spor Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün ve  Toroslar Belediyesinin destekleriyle tesisleşme konusunda önemli gelişmeler kaydedilmiş, ki böyle bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapabilir duruma gelmişiz. Ben emeği geçen hem Federasyon Başkanımıza, hem Belediye Başkanımıza, hem Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, ekiplerine, burada görev yapan ve yapacak olan herkese teşekkür ediyorum. 35 ülkeden 300’ün üstünde sporcu tabii beraberindeki takımları, takım yetkililerini de düşünürseniz 1000’in üzerinde bir katılım bekliyoruz. İlimizin sporla birlikte tanıtımına ve bundan sonra yapacağımız organizasyonlara da katkı sağlayacağına inanıyorum. Dünya şampiyonasının hem ilimize, hem de ülkemize hayırlı, faydalı neticeler getirmesini diliyorum.’ ifadelerini kullandı.
 
‘Dünya Erkekler ve Kadınlar Bocce (Raffa) Şampiyonası’ ile ‘Dünya Erkekler Bocce (Volo) Şampiyonası’, Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI), Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu (TBBDF) ile Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Toroslar Belediyesi iş birliğinde, 01-05 Kasım 2022 tarihleri arasında Mersin İlimide Toroslar Bocce Spor Tesisi'nde düzenlenecektir. 2019 yılında da Dünya Erkekler Bocce Volo Şampiyonası ile Dünya Kadınlar Bocce Volo Kupası'na ev sahipliği yapan Mersin İlimiz, şimdi Dünya’da ilk kez iki ayrı branşta Türkiye’de düzenlenecek organizasyona ev sahipliği yapacak.

ETİKETLER :
Diğer SPOR haberleri
Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2022 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat