VALİ PEHLİVAN, 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ VESİLESİYLE MAHALLE MUHTARLARIYLA BİR ARAYA GELDİtakipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al


Mersin Sondakika

VALİ PEHLİVAN, 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ VESİLESİYLE MAHALLE MUHTARLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ vesilesiyle ev sahipliği yaptığı kahvaltı programında Mahalle Muhtarlarıyla bir araya geldi.
Bu haber 2022-10-20 12:42:03 eklenmiş


Suphi Öner Öğretmenevi’nde düzenlenen programa, Mezitli Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Komutan Vekili Albay Oğuz Eryılmaz, İl İdare ve Denetim Müdürü Mehmet Akdoğan, YİKOB İdari ve Mali İşler Müdürü Oğuz Kahraman, Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Zeki Aksoy, Mersin İli Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen, Yenişehir İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Adnan Giray Atilla, ile Toroslar Muhtarlar Derneği Başkanı Cengiz Şahpaz ve Mahalle Muhtarları katıldı.
 
Muhtarların milletimiz ile devletimiz arasında iletişim köprüsü kurduğunu, devletin köy ve mahallelerdeki eli, kolu, gözü, kulağı; milletimizin de kamu kurumları nezdinde temsilcisi olduğunu, bu bağlamda çok önemli hizmetler yaptığını belirten ve 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayan Vali Pehlivan, programda yaptığı konuşmasında; “Bugün kıymetli muhtarlarımızın günü. Sözlerimin başında 19 Ekim muhtarlar günümüzü canı gönülden en iyi dileklerimle kutluyorum ve öncelikle davetimize icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerin şahsında gerek Mersin ilimizde gerek yurdumuzun bütün köy ve mahallelerinde görev yapan değerli Muhtarlarımızı da şükranla yad ediyor, görevlerinizde üstün başarılar temenni ediyorum.
 
Mersin ilimizde malumunuz 806 mahallemiz var.  Ve mahalle muhtarlarımız içerisinde 22 de kadın muhtarlarımız var. Devlet idari yapımız içinde Muhtarlık müessesesinin tesisi 1829 yılına dayanır. O tarihten önce de farklı adlarla bu görevi icra eden olmuştur ancak 1800’lü yıllardan itibaren kamu yönetiminin daha profesyonel, daha sistematik bir yapılanma içerisine girmesiyle birlikte toplumun ihtiyaçları doğrultusunda Muhtarlık birimi daha kalıcı bir yapı haline getirilmiştir. Cumhuriyet’in en eski kanunlarından birisi köy kanunudur. Bu kanunda da gene muhtarların özellikle de köy muhtarlarının yetki görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Muhtarlarımız, Mülki idare amirleri olarak bizlerin en yakın mesai arkadaşlarıdır.
 
Muhtarlarımızın bağlı birimlerimizin köylerde veya mahallelerde, devlet adına da millet adına da ilk temas noktası olduğunu vurgulayan Vali Pehlivan, konuşmasının devamında “Vatandaşımız önce muhtarın kapısını çalar, konusunu,derdini paylaşır. Muhtarlarımız, devletimizle milletimiz arasında adeta bir köprü vazifesi görür. Bürokrasinin de kamu hizmetlerinin de başlangıç noktasıdır. Devletimizin şefkat yüzünü vatandaşımız önce muhtarımızdan görür. İyi günde de kötü günde de vatandaşlarımızın yanında olan muhtarlarımızdır. Biz de bir köye bir mahalleye gittiğimiz zaman önce muhtarlarımızla bir araya geliriz. Bilgi paylaşımı ve değerlendirmeler yaparız. Ve çoğu zaman da muhtarlarımız seçilmiş olduğu köyün veya mahallenin konularını alır, ilgili kamu kurumlarına taşır ve neticesini de takip eder. Siz kıymetli muhtarlarımız, vatandaşımızın takdiri ve teveccühüyle seçiliyorsunuz. Size tanınan süre içerisinde elinizden gelenin en iyisini yapma gayretiyle kamunun, devletin, devlet birimlerinin en yurdumuzun her bir köyü ve mahallesinde eli, kolu, gözü, kulağı oluyorsunuz. Süreç içerisinde muhtarlarımız, malumunuz önceki dönemlerde neredeyse gönüllülük esasıyla bu vazifeleri yapıyorlardı. Özlük haklarıyla ilgili bazı beklentiler olmakla birlikte yeterli düzeyde değildi. Ama sizler de buna şahitsiniz ki çok önemli değişiklikler,yenilikler getirildi. Hem özlük hakları itibariyle hem yetki sorumlulukların belirginleştirilmesi ve etkinleştirilmesi bağlamında çeşitli adımlar atıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve himayelerinde, İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda özlük hakları,maaşları, sosyal güvenlik durumları,harçsız silah ruhsatı temini,Muhtarlık Daire Başkanlıkları ve Müdürlüklerimin kurulması gibi çok çeşitli yenilikler uygulamaya konuldu. Devlet ve toplum nezdinde Muhtarlarımızın emeklerinin karşılığını bulması başta Muhtarlarımız olmak üzere hepimizi elbette ki memnun ediyor. 
Ayrıca Muhtarlarımızın da günü var artık. Nitekim 2015 yılında gene Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak ilan edildi. Elbette gene bir araya geliyorduk. Çeşitli ortamları paylaşıyorduk. Muhtarlarımızla mesaimizi değerlendiriyorduk. Bununla birlikte spesifik olarak belirli bir günü muhtarlarımıza atfedilmesi de gerçekten onurlandırıcı bir durum. Bugün de 19 Ekim muhtarlar günü vesilesiyle burada bir aradayız. Bütün illerimizde de eşzamanlı kutlamalar yapılıyor. Bununla birlikte Ankara'da 20 binin üzerinde muhtarımız İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde gerçekleştirilen programda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ağırlanıyor. İlimizden de 500’e yakın muhtarımız şu anda Ankara'dalar. Ankara’da bugünkü programda Muhtarlar Evi’nin açılışı ve ülke genelinde 100 Muhtarlık binasının temeli atılacak. Biz de Mersin İlimizde eş zamanlı olarak 3 Muhtarlık binasının temelini atacağız.
 
Değerli muhtarlarım bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yakın mesaimiz devam edecek. Ben bu duygularla öncelikle muhtar olarak hizmet edip ebediyete irtihal edenleri rahmetle yad ediyorum. Bu vesileyle de bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Hayatta olan, emekli olan muhtarlarımıza sağlık afiyetler diliyorum. Sizlere de bundan sonra yapacağınız görevlerde başarılar diliyorum. Ailelerinizle birlikte sağlık, esenlik içerisinde güzel günler temenni ediyor tekrar davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. 19 Ekim muhtarlar günümüzü içten en iyi dileklerimle kutluyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Muhtarların da söz aldığı sorun, tespit ve taleplerini dile getirdiği program, çeşitli konularda istişarelerde bulunulmasının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

ETİKETLER :
Diğer YEREL haberleri
Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2022 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat