EKONOMİDEN AKKUYU’YA


Bu makale 2018-04-15 07:15:22 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.
Bekir ZORBA

EKONOMİDEN AKKUYU’YA

 

“ Ekonomi; gelecekteki gelişmeleri karşılamak için bugünden yaptığımız hazırlıklardır.”

 

Enflasyonun yeniden yükselişe geçmesi, ekonomiyi ve pahalılığı gündemin birinci sırasına oturttu.

16 ilde bin 200 kişiyle yapılan bir araştırma sonucu; Türk halkının en önemli sorununun hayat pahalılığı olduğunu ortaya koydu. Katılımcılar ‘Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?’ sorusuna sırasıyla ile şöyle yanıt vermişler: Ekonomi- eğitim- demokrasi- göçmenler- dış güvenlik- çevre- iç güvenlik- yolsuzluk- işsizlik- sağlık- enerji- adalet…Ekonomi üst başlığı birçok sorunu içinde barındırıyor, beraberinde getiriyor. Vatandaşların yukarıdaki önemli 12 meselesinin tamamına yakını ekonomi ile alakalı. Ekonominizi hallettiğinizde, devamındaki diğer başlıklar kendiliğinden ortadan kalkmış sayılır.

Söz gelimi güvenlik ve terör. Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir şu an 11 bin dolar civarında. Bir hesaplamaya göre milli geliri 20 bin doların altındaki ülkeler, terör belasından sıyrılamıyormuş. Şu halde Türkiye güvenlik sorunlarını bitirebilmesi için ekonomik büyüklüğünü katlamak zorunda.

Büyümek ve zenginleşmek için, ucuz ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyaç vardır. Türkiye ise enerjide dışa bağımlı, ithal edilen enerji fiyatları yükselirken, diğer sektörlerdeki girdileri de beraberinde yukarı çekiyor…

Enerji; sürdürülebilirlik, ucuzluk, çeşitlilik ve çevre hassasiyetleri ile birlikte anılıyor. Enerjide yerli üretimin önemi büyük. Yerli üretim denince akla ilk hidro ve termik santraller geliyor. Hidroelektrik santraller (HES) ve termik santraller ise bildik çevresel nedenlerden ötürü yoğun tepki çekiyor.

Fakat herkesin derdi ve dilinde dolaşan güneşi rüzgarı bol ülkemizde, güneş ve rüzgar enerjisi. Güneş panelleri, rüzgar tribünleri yavaş yavaş boy göstermeye başladı. Bu bakımdan Konya’da dünyanın en büyükleri arasına girecek, güneş enerji santralinin yapımına başlandı. Rüzgar enerjisi üretimi için de kollar sıvandı. Siemens firması ortakları ile Türkiye’yi kapsayan ihaleyi aldı. Büyük ilgi gören güneş ve rüzgar enerjisinin yaygınlaşması için biraz daha zamana ihtiyaç duyuluyor. Bu sektörlerin gelişmesi, vatandaşın bilinçlenmesi ile de alakalı. Ancak güneş ve rüzgarda 7/24 üretim yapamıyorsunuz. Bir de tabii bu enerjilerin depolama sorunları var.

Geçenlerde yoğun dirençle karşılaşan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin temeli atıldı. İlk ünitesi 2023’te bitirilmesi hedeflenen santral tam kapasite çalıştığında, ülke elektrik tüketiminin %10’nu karşılayacak. Yapımında 10 bin kişi, bittiğinde ise 3bin 500 kişi istihdam edilecek. Birileri Türkiye’nin nükleer güce sahip olmasını istemiyor. Oysa gelişmiş ülkeler gelişmişliklerini büyük oranda bu, ucuz ve sürdürülebilir enerjiye borçludur. Ortalama enerji tüketimlerinin % 30’nu buradan karşılamaktalar. Dünya yüzeyinde toplam 441 santral var. 4O’a yakın da inşa aşamasında nükleer tesis bulunmaktadır.

Yeni nesil santraller oldukça güvenlidir. Zaten biz istesek de istemesek de dünya bugünkü haliyle radyasyonlu bir gezegendir ve Türkiye’de yapılması planlanan (şimdilik) üç adet santral yeryüzündeki radyasyon tehlike potansiyeline önemli katkıda bulunmaz. Kaldı ki nükleer silahlardan ve olası bir nükleer savaştan bahsetmiyorum bile…

Diğer sektörlerde olduğu gibi, enerjide de ‘tüm yumurtaları aynı sepete koymama ilkesi’ geçerlidir. Şu halde enerjide çeşitlilik ve dışa bağımlılığı azaltma gerekliliğinden, her alanda yeni yatırımlara ihtiyaç vardır. Sadece güneş ve rüzgar enerjisine bağımlı kalmak riskler içerir. Hidro, termik, doğalgaz çevrim santralleri dahil, tüm enerji sahaları azami ölçüde değerlendirilmelidir.

Türkiye hep böyle kalsa ve hiç büyümese bile, elektrik ihtiyacında dışa bağımlılıktan kurtulamaz. Mevsimsel koşullara bağlı kalmadan, kesintisiz şekilde enerji sağlamak isteniyorsa, Akkuyu santrali benzeri daha başka santraller kurmak gerekiyor.

Karar milletin; büyümek, zenginleşmek ve küresel bir aktör olmak ekonomiyi düzeltmekten geçer. Ekonomi de ancak ucuz, bol ve sürdürülebilir enerji tedarikiyle mümkündür

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat