HALKÇI BAŞKAN NEŞET TARHAN


Bu makale 2018-04-25 21:35:46 eklenmiş ve 896 kez görüntülenmiştir.
Ahmet AKIN

Yerel yönetimlerde önemli bir hizmet ilkesi olan “Halk Dönüklük”, bütün önceliği hizmete vermek, halkın istek ve beklentilerini anlayıp, eldeki olanakları en etken biçimde kullanarak onları tatmin etmek, iş düzenini ve çalışma sistemini bu amacın gereklerine göre kurmuş olmak, “halk efendimizdir” diyebilen bir ilkeye göre çalışmaktır.

Kısacası “halka dönüklük” kavramı “kent halkının hoşuna gitsin, belediye halka şirin gözüksün, başkanlar puan kazansın” diye ortaya atılmış “mavi boncuk” değil; gelip geçici bir heves ya da siyasi bir manevra hiç değildir. Kent ekonomisine canlılık kazandıran ve yerel demokrasinin daha da kök salmasına yardımcı olan bir kavram. Bu nedenle “önce insan” diyen sosyal demokratların temel önceliği olmalıdır.

Bu kısa değerlendirmeden sonra, Mersin’in gözbebeği ilçelerinden birisi olan Mezitli İlçesi’nin Belediye Yönetimi hakkında bir şeyler yazmak yerinde olacaktır. Mezitli, Suriyeli sığınmacıların kalabalıklığına rağmen hala Mersin’in en gözde ilçelerinden birisi. Çocukluğumuzda Akdeniz Plajından Mezitli Plajına kadar kumsaldan yürüyerek gittiğimiz yıllarda Mezitli küçük bir köydü. Hatırlıyorum da, Pompeipolis Sütunları o yıllarda da Avrupalı turistler tarafından gezilirdi.

Mezitli belediye olduğu günden itibaren çok sayıda belediye başkanı geldi geçti. Ama hiç birisi Neşet Tarhan’ın bırakdığı izi bırakmadı. Bunları yazarken objektif bir şekilde davrandığımı bilmenizi isterim. Türkiye’de belediye başkanlığı yapmak hem çok kolay hem de çok zor bir iş. Kolay olmasını istiyorsanız günde 16 saat çalışacaksınız, açık bir idari ve mali yönetim anlayışında olacaksınız, “halk efendimizdir” ilkesinden hiçbir zaman sapmayacaksınız. Hesap verme sorumluluğunun bilincinde olmak, farklı bakış açılarını önemsemek ve proaktif düşünebilmek olmazsa olmaz koşullardır. İşte, bu özelliklere sahip olduğu için “Halkçı Başkan Neşet Tarhan” diyorum. Elbette, eksikleri ve hataları olmuştur. Önemli olan bunlardan ders çıkarmayı bilmektir.

Neşet Tarhan, Mezitli’de tüm Türkiye’ye örnek olabilecek projelere imza atmıştır. Pompeipolis Açık Hava Müzesi’ne turist akını başlamış, Soli Güneş Festivali ve Uluslararası Mersin Müzik Festivali’nin Mezitli etkinliği binlerce kişinin tek yürek olmasını sağlamıştır.

Kadın üretici Pazarı, Engelsiz Mezitli çalışmaları, Emekliler Evi, Amfi Tiyatro, Sera ve Aşevi, yeşil ve temiz bir çevre ile altın kumlu sahiller halkın beğenisini toplamıştır.

Yapılmakta olan Belediye Binası, Kent Meydanı, Kültür Merkezi, Hayvan Barınağı ve Mutlu Yaşam Merkezi ilçeye ayrı bir değer katacaktır. Öyle zannediyorum ki, Başkan Neşet Tarhan’ın içinde kalan en büyük uhde, kırsal kesime yönelik kooperatifleşmeyi sağlayamamış olmasıdır.

Mezitli, İhtisas Tarım Bölgesi, yeni sanayi sitesi, iş merkezleri, eğitim, sağlık ve konaklama kuruluşları ve modern konutlarıyla Türkiye’nin cazibe merkezi olmaya devam edecektir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat