ARTIK İŞİ DAHA ZOR!


Bu makale 2018-05-14 07:55:53 eklenmiş ve 477 kez görüntülenmiştir.
İsmail ŞİMŞEK

ARTIK İŞİ DAHA ZOR!

Abdullah GÜL’ün çatı adaylığı konusunda ki gündem İP Genel Başkanı Meral AKŞENER’in Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki ısrarı nedeniyle rafa kaldırıldı.

Akabinde Abdullatif ŞENER, İlhan KESİCİ, Yılmaz BÜYÜKERŞEN derken ilk ikisinin parti tabanından kaybettireceği oy, üçüncüsünün ise Eskişehir’i kaybetme olasılığı nedeniyle ve parti tabanından gelen yoğun talep karşısında CHP lideri Kemal KILIÇDAROĞLU istemesede Muharrem İNCE’yi aday göstermek zorunda kaldı.

Sürecin gidişatına baktığımızda çok yönlü bir kurgulama olduğu fluğ ortam ortadan kalktıktan sonra daha da netleşmeye başladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önce 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çatı aday olması formülüyle başladığı aday arayışında, bütün ihtimalleri değerlendirdi.

Bu formülün çökmesinden sonra, tabanın, merkez sağ kökenli CHP Milletvekili İlhan Kesici ya da eski Ak Partili olan Abdüllatif Şener gibi isimden ziyade parti genetiğini taşıyan kaybedersekte vuruşa vuruşa kaybedelim öngörüsü yanında belli yerlerden gelen yoğun baskı anketlerlede desteklenince her şey Muharrem İnce üzerine netleşti.

Böylece Kılıçdaroğlu, iki kurultayda kendisine rakip olan İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek zorunda kaldı.

Tüm kesimlerden gelen ortak kanaat, aslında Kılıçdaroğlu’nun seçimi değil, partiyi kaybetmemeyi hesapladığı, İnce’nin seçimi kaybettikten sonra artık genel başkan olma şansını da yitireceği yönündeydi.

Ancak kazanamasa dahi 24 Haziran’a giderken göstereceği performans, İnce’nin hem Kılıçdaroğlu’nun hem partisinin geleceğini şekillendirecek.

Fizik öğretmeni Muharrem İnce’nin CV’sine şöyle bir baktığımızda aslında siyasi hedefler bir tarafa bırakılsa tamda CHP’nin Kılıçtaroğlu’ndan sonra oraya en layık en iddialı isim olarak tercih edilmesini parti kimliği ve partili soy geçmişi açısından değer vermek gerekiyor.

Mesela;

Muharrem İnce, gençlik kollarından başlayarak CHP için bedel ödenmesini gerektirecek her karagoride bulunmuş ve bedel ödemiş bir isim.

Aynı zamanda parti hiyerarşisinde sevilen, enerjik, değer addedilen güçlü sayılabilecek hitabetiyle dikkati çeken dinamik bir politik figür, hatta önemli bir ikon.

Aday adaylığı açıklanırken yaptığı konuşmada bunu teyit ediyordu.

Sembolik olarak parti rozetini çıkartıp, Türk bayrağı logolu rozeti takması, terör ve yolsuzlukla mücadele sözü, her kesim seçmene göz kırpması konuşmasında öne çıkan retoriklerdi.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun , “kavgacı olmayan, ekonomi bilen, başarı hikâyesine sahip” tanımlamasının İnce’ye uyduğu pek söylenemez.

Siyasi hesaplara göre Muharrem İnce’nin öncelikli iki hedefi olacak; birincisi seçimi ikinci tura taşımak diğeri ise başarabilirse Meral Akşener’i geçerek ikinci turu göğüsleyebilmek.

Eğer seçimi kazanabilirse zaten bir başarı öyküsüne imza atacak.

Ayrıca, bu iki hedefin dışında, ayrıca bir de örtülü hedef söz konusu.

Oda CHP genel başkanlığı stratejisi…

İnce, 1 Kasım 2015 seçimleri ile kıyaslandığında CHP’nin üzerinde oy alırsa genel başkanlık için eskisine göre çok daha güçlü hale gelecek.

Yani % 25 ve üzerinde alacağı bir oy, Muharrem İnce’yi farklı bir noktaya taşıyabilir.

Aksi bir durumda da Kılıçdaroğlu ’nun bazılarına göre genel başkanlığı sürdürmek için eli güçleneceği ifade edilsede bana göre aday belirlemede tek yetkili olarak İnce’yi aday koyduğu için ve CHP’ye bir hezimet daha yaşattığı için genel başkanlık pozisyonu yine tartışılır hale gelecek.

Her iki durumdada Kılıçtaroğlu’nun işi daha zor görünüyor.

Cumhurbaşakanlığı seçiminde kazanamasada başkasının adaylığında başarılı olabilseydi İnce gibi en dişli rakibine fırsat vermemiş olacak, parti küçülsede belki yerini koruyabilecekti.

Ama şimdi bir manada kendi ayağına kurşun sıkmış oldu. Her halükarda, seçimde cumhurbaşkanlığını kazanma dışındaki tüm seçeneklerde sonuç olarak kaybetmiş görünüyor.

Görünen o ki; 24 Haziran seçimi önemli sonuçlar doğuracak. Bunu seçimlerden sonra yakın zamanlarda hep birlikte yaşayacağız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Günü
Bir Darbe Olayıdır
Feto Terör Örgütü Yapmıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başarısı
Milletin Devlete,Vatana,Bayrağa Sahip Çıkması
Hiçbiri
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat