İnsan olabilmek


Bu makale 2018-11-03 23:12:13 eklenmiş ve 1665 kez görüntülenmiştir.
Bedrettin GÜNDEŞ

İnsan olabilmek; kötülüklerden, haksızlıklardan, hırstan, egodan arınmaktır.

İnsan olabilmek; yaşamı doğru yorumlayabilmek, vicdan, ahlak, bilim ekseninde hayatı anlamlı kılmaktır.

İnsan olabilmek; haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme direnmektir.

İnsan olabilmek; empati yapmak, anlamak, sevgiyi, saygıyı yaşamın her alanında olgunlaştırmak ve uygulamaktır.

 

Çevremizde tanıdıklarımız, gördüklerimiz, yaşadıklarımız bazen bizleri hayal kırıklığına uğratsa da, her şeye temiz bakmak isteriz. Saygınlığımızı pekiştirmek için, duygu yükleriz kelimelerimize ve vicdanımıza. Her kişiyi ve her olayı kendi gerçeğinde görmeye çalışırız. Karşımızdakini anlamaya, eksileriyle değil, artılarıyla değerlendirmeye uğraşırız.

 

Ne var ki, az gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumların tümünde, zayıf karakterli insanlar kendi olamadığı gibi çektiği sancıları, sıkıntıları, kişilik bozukluklarını, haksızlığı, hukuksuzluğu iliklerine kadar yaşamak durumunda kalır.

 

Bu nedenledir ki insani değerlerle bütünleşmiş olanlar, güçlü bir iradeyle ayakta durmayı başarabilirler. Bu güçlü irade beyanı ise, kişi de aldığı eğitim, sosyal statü, bilinç, doğru tercihin insansı duygularla olgunlaştırdığı erdemliliği ortaya çıkarır. Bu erdemli duruş ise pahalıdır, risklidir, emek ister, vicdan ve ahlakın bilince taşınmasıyla olur.

 

Yaşamın her alanında doğruyu savunmanın ve yaşamanın birincil koşulu İnsan olabilmektir. İnsan kendi ufku, bilinci, iradesi doğrultusunda hareket ettiğinde bu sürecin iyiye evrilmesine güç ve değer katar.

 

İnsan; değerleriyle, kutsallarıyla, inancıyla bir üst kimliktir. Hangi dinden, milletten, ırktan olursa olsun önce insan olmalıdır. İnsan olmadıktan sonra ırkının da mezhebinin de dininin de milletinin de bir anlamı ve değeri yoktur.

 

Milliyeti, dini, ırkı önceliğe almak ayrımcılığa, bozgunculuğa cehalete, kavgaya götürür. Hitler Alman ırkını ön plana çıkardığı için faşizmi bir ideoloji olarak uygulamak durumunda kaldı.

 

Ben önce insanım sonra Türk, Kürt, Arap, Fransız, Almanım denmeli. İnsan olmadıktan sonra Arap olmanın, Türk olmanın, Kürt, Fransız ya da Müslüman, Musevi, Hıristiyan olmanın hiçbir anlamı ve değeri yoktur.

 

Önce insan olmak gerek. İnsan; insan olmanın erdemiyle dine, düşünceye, farklılıklara saygı duymayı önceliğine alır.  Bu öncelik insanı doğru yorumlama ve algılama yetileriyle olgunlaştırır. Bu olgunluk ve evrensel bakı insana saygınlık kazandırır.

 

Bu olgunluk, yaşamı renklendirir, anlamlı kılar, vicdan ve ahlak ekseninde zenginlik oluşturur.. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Haber Onda Gazetesi Mersin Yerel haberler
Copyright © 2015 - 2016 Haberonda.Net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
gundem
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat