takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

Mezitli'de Acele kamulaştırma ve küçük esnaf sitesi!..


Bu makale 2021-02-08 06:59:02 eklenmiş
Abdullah AYAN
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

Konu Mersin Büyükşehir Meclisinde görüşülürken pek ilgimi çekmemişti..

Öyle ya, tüm Meclis toplantılarının gündemi aslında ilçe belediyelerinden gelen imar değişikliklerinden ibaretti ve bu da her ne kadar küçük sanayi sitesi yapılmasıyla ilgili bir konu da olsa o rutin gündemlerden birini andırıyordu.

Ta ki 6 Ocak 2021 günü Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararını görünceye kadar..

3362 sayılı kararnamede; Mersin İli, Mezitli İlçesi, Davultepe Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Bazı Taşınmazların, Mezitli İlçesi Küçük Sanayi Sitesi Projesinin Hayata Geçirilmesi Amacıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması kararı yer alıyordu..

1983' te Özal, Anavatan iktidarının ilk girişimlerinden biri olarak acele kamulaştırma modelini hayatımıza taşımıştı ama bu yöntem çok istisnai hallerde uygulanabiliyordu.

Örneğin yurt savunmasını ilgilendiren olağanüstü haller veya kamu düzeninin korunması ve kamu yararının tartışılmaz biçimde zarar göreceği hallerde acele kamulaştırma kararı alınabiliyordu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçinceye kadar bu yetki Bakanlar Kurulu' na aitken yürütmenin diğer yetkileri gibi bu da Cumhurbaşkanına devredilmişti.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan' da bu yetkisine istinaden Davultepe' de ada ve parsel bilgilerine yer verilen kararname ile acele kamulaştırma kararını yayınlıyordu..

Acele kamulaştırma ve küçük esnaf sitesi!..

Savaş hali, milli müdafaa, deprem hatta sel, belki ülkenin bekasını tehdit eden bilmediğimiz bir başka gelişme mi söz konusu?

Mezitli Belediye yönetimi, eski binadan sıkılmış olmalı ki, mevcut küçük sanayi sitesinin yanında çağa uygun modern bir kompleks yapmıştı ama yanında yer alan küçük esnafın kimseye bir zararı yoktu ki, böylesine acil bir kararla kendilerine yeni bir yer aransın..

İnsanın aklına bir sürü şey geliyor..

Kurulacak küçük sanayi sitesinde güvenliğimizi pekiştirecek uzay araştırmaları mı yapılacaktı, uydular mı geliştirilecekti, Savunma Sanayi' ne parça mı üretilecekti de haberimiz yoktu?

Hayır bunların hiç biri de söz konusu değildi, bir başka yere acilen taşınması için yer aranıp bulunan esnafın büyük kısmı kaporta, egzoz vs. gibi araba tamiri ve benzeri işlerle uğraşan ekmeğinin derdinde olan insanlardan oluşuyordu. Kısaca öyle olağanüstü hal, milli savunma gibi mevzularla ilgili bir durumda görünmüyordu orta yerde..

'Acele' ibareli kamulaştırma kararında yer alan ve 8 ayrı adadan oluşan bölgede yer alan ada ve parsel bilgilerini Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü uygulamasına girdiğimde Küçük Sanayi Sitesi kurulacak alanın hem krokisi hem de uydu görüntüleri karşıma çıktı..

İyi de, görüntüler öyle küçük sanayi sitesi yapılacak bir boş alanı, kıraç bir araziyi göstermiyordu ki..

Yetişkin ağaçlarla kaplı sulama kanallarının içinden geçtiği bir narenciye bölgesiydi gördüğüm.

'Nasıl yani?' dediğinizi duyar gibiyim..

Ben de 'nasıl yani?' dedim çünkü..

Koca Mersin' de başka yer kalmamıştı da Gazi Mustafa Kemal Bulvarına 800 metre uzaklıkta narenciye bahçeleriyle kaplı içinden sulama kanallarının geçtiği cennetten bir köşeyi andıran yeşil bir alana mı taşınacaktı sanayi sitesi?

Mezitli' nin nüfusu, kapasitesi belli.. Esnafın bugün yer aldığı mevcut site 17 bin metre kare iken narenciye bahçelerini kesip yerine 360 bin metrekarelik bir site kondurmak ta neyin nesiydi?

İşe Büyükşehir Meclisinde görüşülürken ilgimi çekmeyen imar değişiklik kararını yeniden göz atmakla başladım.. Gördüğüm gelişmeleri sırasıyla anlatmaya çalışayım:

8 Temmuz 2020 günü toplanan Mersin Büyükşehir Meclisinde Davultepe' ye küçük sanayi sitesi yapılmasıyla ilgili nazım imar plan değişikliği, İmar ve Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Ulaşım komisyonlarına havale ediliyor.

Komisyonların üçü birden bir iki gün içinde gerekli kararları alıyor. Ve 10 Temmuz tarihini taşıyan komisyonların uygun görüşleri 13 Temmuz 2020 günü Meclisin Temmuz ayı ikinci toplantısında karara bağlanıyor..

Pandemi nedeniyle tüm ülke karantinada iken maskelerle korunmaya çalışan BŞ Meclis üyelerinin bu alandaki gayreti gerçekten de 'acil kamulaştırmayı' pekiştirecek cinsten.. Çünkü komisyonlardan gelen uygun görüş metninde can alıcı bir kelime var: 'kamu yararı'..

İyi de 'esnaf sanayi sitesi' için geçerli bu 'kamu yararı' verimli, bereketli tümü ürün veren yaşını başını almış narenciye bahçeleri için söz konusu değil mi?

Değil çünkü, 79 kişilik BŞ Meclisinin o tarihi toplantısına katılan 69 üyenin oy birliğiyle aldığı kararın ardından söz alan Bünyamin Önel isimli üye tüm üyelere teşekkür ederken kaç Meclis üyesi parmak kaldırdığı yerin tarıma elverişli olmayan kıraç arazi değil de narenciye bahçeleriyle kaplı olduğunu biliyordu?

Yanıtlanması gereken soru bundan ibaret olsa işimiz kolay..

Ama değil..

Diğer sorular ve bulabildiğim hayli ilginç yanıtlar bir sonraki makale konusu olsun..

Diğer yazıları...Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2022 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat