takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

MERSİNİN GELECEĞİ İLE OYNANMAMALI


Bu makale 2021-03-04 23:07:19 eklenmiş
İbrahim GÜL
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

Mersin Aslında Akdeniz'in İncisi limanıyla otoban yolu ve demiryolu bağlantılarıyla Tarımda üretimi  ile  ,  avantajlara sahip hızlı büyüyebilecek bir kentdir.

Mersin'e baktığınız zaman ne yazık ki Mersin bu 19 yıllık AK Parti iktidarı dönemini   değerlendirilememiş olup,  yapılacak olan yatırımlara küçük bahaneler üretilerek ,  yapılacak olan ticari yatırımlar geciktirilmiş yada muhalif yerel yönetimler ve STK lar tarafından  sürekli karşı çıkılmıştır .

Örneğin Lojistik merkezi ile ilgili adımları atılmış 650 dönüm arazi tahsis yapılmış Fakat  yerel yönetimler  ve STK lar bu projeye sahip çıkmamış proje kadük kalmıştır . mersinde konteyner koyacak yer kalmamış   şehir giriş çıkışları trafik  yoğunluğu kaldıramayacak hale gelmiştir.

Mersin'in ticaretini , ekonomisini ayakta tutan  Mersin limanıdır . Mersin  yerel yönetimleri,  iş adamları,  STK lar  limana sahip çıkmalı bunu büyütmenin ve geliştirmenin önünü açmalıdırlar . Mersin Limanı Ortadoğu'nun Akdeniz'e açılan kapısıdır. 

Mersin Limanı'nın kapasitesinin artırılması demek ,  Mersin Ticaret hacminin büyümesi istihdama katkı sağlaması özellikle  ,  Mersin bölgenin ticaret merkezi olması noktasında liderliğini elinde tutması demektir .şayet bu konuda adım atılmadığı taktirde Mersin limanına yatırım yapacak olan firmalar mersin limanına yatırım  yapmaktan vazgeçtiğinde  ilk gidecek oldukları yer İskenderun limanıdır 

Mersin'in Liman avantajını elinde tutması ve bunu başka bir kente  kaptırılmaması gerekir .

Eğer bu kafayla gidilirse , mersin elindeki Avantajları da ,  dezavantaja çevirecektir . tarihi fırsatın bir tanesini daha kaçırmış olacaktır.

Mersin'in geleceği birkaç kişinin eline bırakılmamalıdır   .bu  konuda yapılması  gereken  ,   en kısa zamanda , içerisinde  siyasilerin ,  seçilmiş yerel yönetim başkanlarının, meclis üyelerinin,  üniversitenin  , sivil toplum örgütlerinin içinde bulunduğu bir komisyon oluşturulmalı bir çalıştay yapılmalıdır. neticesinde ortak bir akıl ile  Mersin'in geleceğine karar vermelidir. 

Mersin,  mersinlilerin sahip çıkması ile büyüyecektir .

Diğer yazıları...

Yazarlar

Arşiv Arama
- -









Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat