BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın alMersin Sondakika

1 MART ARSLANKÖY’ÜN KURTULUŞU


Bu makale 2021-03-13 09:52:33 eklenmiş
Ali KAPLAN
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

Geleceğimize ait hedefler belirlerken, geçmişte yaşadıklarımız ve bunlardan aldığımız derslerin payı büyüktür.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşımız neredeyse yüzyıldır dünya milletlerine örnek teşkil eden bir mücadeledir.

Türk Kurtuluş Savaşı’nda önemli aşamalar ve önemli zaman yerler vardır. Toroslar İlçesi Arslanköy mahallesi (daha önce belde idi) bunlardan biridir.

Bu yazımda bir tarihçi gibi yazamam, ancak yaşadıklarım, gördüklerim ve olmasını istediklerini paylaşıyorum.

Eşimin Arslanköy ile aile bağları ve zon yıllarda daha sık sık gidip gelmem nedeniyle. Kurtuluş Savaşı yıllarını ve o döneme ait yaşananları daha fazla dinleme imkanı buldum bir kısmını not da aldım. Hatta bir hikaye çalışması dahi düşünüyorum.

2020 yılı Ekim ayında Balıkesir Edremit Tahtakuşlar köyüne gidip orada gözlemleri sizlerle paylaşmıştım. https://www.alikaplan.net/sarikiz-efsanesi-edremit-kaz-daglarindan/ https://www.alikaplan.net/kirsal-kalkinma-3-yerel-turizm/

Aslında yazılarımda dem vurmak istediğim hususlardan biri de “Turizm”, yerelden kalkınma , “kalkınmanın yerelden de olması”.

Konumuza dönecek olursak; Arslanköy adı, Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş olduğu mücadele nedeniyle verilmiştir.

Kurtuluşu Savaşında bu kadar önemli bir yere sahip ve bizler bunu gelecek nesillere de anlatmak zorundayız. Tahtakuşlar Köyü’nü neden örnek verdim? Güzel hizmetler yapılmış “ Etnoğrafik Müze” de bunlardan biri. Köy, belde gibi bir çok yerleşim yerinde bu güzellikler yaşatılmaktadır.

Arslanköy’ de bir “Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Etnoğrafya Müzesi” olmalı.

Hem o tarihi muhteşem ve onur günleri yad edilmeli, hem de kültürümüz dünden yarına aktarılmalı. Tarih yani geçmiş ile bugün arasındaki köprü bize geleceğe taşıyacaktır.

Bu vesileyle Arslanköyümüzün Kurtuluş Gününü kutlar, tüm şehitlerimize ve ahrete intikal edenlere de rahmet dilerim.

Sağlıklı günler dileğiyle

Diğer yazıları......


Yazarlar

MERSIN
Arşiv Arama
- -


Copyright © 2022 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat