takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al
Mersin Sondakika

128 milyar dolar nerede?


Bu makale 2021-04-19 08:07:56 eklenmiş
İbrahim GÜL
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

128 milyar dolar nerede diye soranların

Aslında dertleri başka 

 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervi 128 milyar doların nerede olduğu ,  Merkez Bankası'nın bilançolarına baktığınız zaman net bir şekilde görülür.

 

Bu konuda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve ekonomi işleri  başkanı Nurettin Canikli sosyal medyadan bunu açıkladı .

128 milyar doların tamamını Nereye kullanıldığının  kayıtlarla belli olduğunu söyledi. 

Konuşmasında  özetle ifadesinde 

128 milyar doların  ,  36 milyar doları altın ithalinde  gerçekleştiğini  , 

75 milyar doları da Türkiye'deki bankalar da gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmakta olduğunu ,

43 milyar dolarlık özel sektörün de yurt dışına olan döviz borcunu ödemiş olduğunu  , 

12 milyar doların da yabancı portföy yatırımcıların dolar satın alarak yurt dışına çıkarıldığı görülüyor . bunların devletin kayıtlarında mevcut olduğu  ve  incelendiği zaman görülür.

 

Peki bu 128 milyar dolar nerede diye algı oluşturanların asıl derdi  ve rahatsızlıkları nedir diye sorguladığımızda  , başlıca şu gerçekler ortaya çıkıyor.

 

1. 2015 yılından itibaren  2020 yılına  kadar Türkiye yurtdışındaki altınlarını Türkiye'ye getirilmiş olmasından  dolayı , dış güçler rahatsız olmuşlardır . 

Merkez Bankası'nın kuruluşundan bu yana dışarıya taşıdığı altınların hepsi Türkiye'de. Yurtdışındaki ilgili yerlerde bunu biliyor. Geçmişte ne zaman getirilme konusu gündeme gelse hep bir olay çıkardı .

 

 2.   Merkez Bankası'nda 1999 yılından itibaren biriken senyoraj geliri yani  karların devlete ödenmesidir.  Merkez  bankası  dövizden kar ediyordu ama devlet bu karı almıyordu. 

  eski maliye bakanı Berat  Albayrak döneminde   bu  paralar devlete geçti. Para devlete geçince kıyamet o zaman koptu. 

 

3. Pandemi den dolayı bankaların kar dağıtımı durdurulmasından dolayı aşırı  Rahatsız  olan banka sahipleri   düğmeye bastılar .

 Ana muhalefet partisi chp ve millet ittifakı  , Merkez Bankası rezervi 128 milyar dolar para nerede  ? kampanyasını bu nedenlerle  başlattılar ."

 

CHP İstanbul milletvekili  ilhan Kesici de Halk TV katıldığı bir programda 128 milyar dolar "Hayır kaybolmaz. Bir kere onu söyleyeyim. Girerseniz Merkez Bankası bilançosuna.  Okumayı bilen insanlar açarlar internet sayfalarını. Dolar alımları satımları nasıl olmuş, ne zaman olmuş, kaçtan alınmış, kaçtan satılmış? Görülür. Her şey kayıt altındadır. Bu devletin kayıtlarında var.  dedi .

 

57.Hükümetin Ekonomi Bakanı eski DSP Genel Başkanı Masum Türker,  yaptığı açıklamada, kayıp rezerv iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti. 

 

Bu gerçeklerin ışığında 128 milyar dolar nerede sorusu  , Bu bir soru değil CHP'nin  iftira kampanyası  , algı operasyonudur .

 

 son günlerde  uluslar arası  rantiyecilerin ekmeğine yağ   süren  CHP'nin Merkez Bankası'nın 128 milyar dolar kaybolduğu iftirası  ,   bu süreçte  başlatılmış  ama  gerçekler  konuşulup belgelerle ve  yetkili  kişilerce  ifade edilip   tartışmaya açılınca  oyun bozulmuş  ,  millet nezninde  inandırıcılığı olmamıştır .

 

 bu irili ufaklı Muhalefet partileri ileriki günlerde hangi yalanlarla yine Gündem oluşturup , Türkiyenin büyüme hızını engellemeye  çalışılacaklar .

 Bekleyip göreceğiz .

 

Bir atasözü ile yazımızı bitirelim .

Gavurun ekmeğini yiyen gavurun kılıcını çalar .

Diğer yazıları...

Yazarlar

Arşiv Arama
- -

Copyright © 2021 Haberonda.Net Gazetesi Tüm hakları saklıdır.
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat